Celozrnny chlieb - aky?

Príspevok v téme: Celozrnny chlieb - aky?
pytam sa

napr ktore konkretne to su? nechcem prifarbene ani napodoby celozrnnych...ako to rozlisit? doteraz som nejedavala pecivo vobec a teraz planujem zacat s niecim "lahsim" (uz som zacala s tymi 4zrnnymi, ale teraz to musi byt naozajstny chlieb)
co, kde kupujete vy? ake celozrnne? videla som aj nejake kornspitz zemle, ci fit zemle, je to vazne celozrnne?
poradte prosim :)

pytam sa

adamkrt tento recept som nasla na nete a tam sa dava cmar, je to taky dietnejsi chlieb tak preto rozmyslam ze napr nizkotucne acidko alebo mlieko - nejde mi o chut ale o to ze asi tam treba taketo nieco tekute ked pisali cmar
alebo myslis staci ked to vylucim a dam tam len vodu? :)

AdamKrt

Este na dochutenie chleba - najemno pomlete cierne korenie /nie vsak vela/, tomu da jemnu, zemitu chut a vonu.

Taktiez rasca vyborne podfarbi chut chleba.

Na spestrenie sa daju robit rozne variacie. Trocha kurkumy /ta je trosicku horkasta/, ale rychlo zafarbi chlebik na zlto. Z cvikle bude zase exoticky cerveny.

Ako som hovoril pre chut je dobry tuk, ci olej. Zemiak mu zase doda vlacnost. Vyborny je vraj aj ked sa tam da postruhana cuketa. Sice som ho nejedol /cuketovy chlieb/, ale jedol som kolac cuketovy. Cuketa tam neni citit, ale doda tomu taku miernu vlacnost, vlhost a sviezost.

Tiez som si myslel, ze dat tam mlieko, smotanu, acidko, ci nieco taketo zlepsi jeho chut, ale nie. Nebolo to citit.

ACIDKO som vsak priznam sa neskusal. Moze to byt ine, pretoze acidko je nakyslaste - treba sa vsak pripravit, ze to moze ovplyvnit na kyslasto trochu chlebik. Neviem, treba vyskusat. Nehovorim, ze to bude zle, ale podla skusenosti co mam, by som velky rozdiel v tom nevidel, zda sa mi to zbytocne. Ani pekari nikde nedavaju mlieko, pretoze to je, ako keby si clovek v chlebe zajedal susene mlieko :) Ale tuk, ten urobi svoje.

Taktiez, dava sa do chlebika aj cukor. Pozor, nie vela, ale cukor ovplyvnuje svojim sposobom aj kvasenie a taktiez, karamelizuje a tak korka z chlebika byva potom o nieco tmavsia.
------
Inac beznym sposobom na predavany chlieb je pridavat karamel na farbenie na akoze tmavy chleba. Ale tmavy chleba neni az tak tmavy. Tmava farba znamena, ze je tam bude karamel, kava, alebo kakao.

AdamKrt

Mlieko, acidko, ci cmar - je UPLNE ZBYTOCNE davat do toho. Pretoze pri tej teplote sa Ti vypari vsetko a susene mlieko v kombinacii s mukou nema vyraznu chut. Chut dodava jedlu ten tuk a to ho zas neni vela. Cize, ak chces plytvat, tak si tam daj acidko, mlieko, zincicu, to je fuk. Niekto tam dokonca si da napr. struhany udeny syr pre chut...

Najviac na chlebe robi muka - oporucam celozrnnu RAZNU, alebo RAZNU vyrazkovu /hladku/, podla toho, aky druh ides robit. U raznej si vsak urob kombinaciu s psenicnou, lebo celorazny chlebik ma inu chut a od urciteho pomeru muky Ti asi prestane chutit.

Tak isto dobru chut pridaju razne vlocky, ake nepouzivas raznu muku. Zdrave je aj z ovsennych, jacmennych muk.

Ako som hovoril, pre chut sa dava tuk. Ten moze zo zaciatku sluzit aj na premazanie hakov v pekarnicke. Davam tam olej, ale keby som to chcel trosicku vylepsit, tak tam dam lyzicu bravcovej masti.

Ci mas mlieko, cmar - to ozaj vyrazne neovplyvni chut chleba. Mne sa zdalo, ze to neovplyvni vobec. Ine je uz udeny syr napr. zapeceny na kosticky, alebo postruhany... Niekto si robi dokonca aj chutovky, ako zapecena udenina v chlebe....

pytam sa

adamkrt, fiha to neni zly napad tu postruhanu mrkvu, super dakujeeem :)

a mozem otazku? mozem miesto cmaru tam dat acidko? nasla som taky lahsi recept a cmar netusim co je a ani nemam tak rozmyslam nad acidkom, prosim, vsak mozem :))

pytam sa

eskymacek nic mi nevadi na nom ale musim postupne prejst na normalny mukovy :(
pockat, takze normalny chleba je menej kaloricky nez tento stlaceny???? tak ja uz som magor z toho :)))

AdamKrt

Chlieb si urobis, aky Ti bude chutit:

- dostat kupit rozne razne muky vyrazkove /hladke/, alebo razne clozrnne
- ci psenicne grahamove, alebo ovsenne
- vareny zemiak pre vlacnost,
- tiez ovsenne vlocky, alebo jacmenne, razne.
- dokonca aj exotickejsie, ako amaratovu muku. Semienka ako slnecnica, tekvica, lan, pohanka, mak, rozne oriesky, sezam atd atd.
- ale dala by sa do toho zapravit aj zeleninka pre osviezenie. Napr. taka cuketa neni ani citit. Pripadne by sa dal urobit cerveny s postruhanou cviklou na jemno, ci oranzovy s postruhanou mrkvou.

Vselico sa da vymysliet...

Eskymacek

a co ti na tychto stlacenych vadi? :) sice su kalorickejsie, predsalen tam je tych semien pozehnane, ale tak ja zjem max. jeden platok... viac sa mi nikdy neziada...:)

a ja peciem chleby z takych predpripravenych zmesi drozdia, muky a pod, pridavam tam len orechy... :) dnes som si piekla slnecnicovy... konkretne zlozenie ti vsak nepoviem, kazdopadne ak chces papat dobry chlebik, tak investicia do domacek pekarne sa oplati...