Periorálna dermatitída

Andi

Ahojky, prečítala som všetky vaše príspevky, momentálne aj ja trpím PD, je to des, fľaky na brade, pod nosom, drobné vodnaté vyrážky, ktoré svrbia, pália, bolia, niečo fakt esteticky brutálne. Práve dnes som navštívila dermatologičku, ktorá mi predpísala nejakú vodičku na obklady a mastičku, ktorá obsahuje máličko kortikosteroidov, antibiotikum a čo ja viem čo ešte, mám si postihnuté miesta premasťovať obyčajnou modrou indulonou. No uvidíme. Zabezpečila som si Cicalfate lotion, a od La Roche-posay krémik Hydreane Riche.(zatiaľ som nepoužila ani raz, ale práve tu som sa dočítala, že sú super). Prvý krát sa u mňa PD objavila minulé leto, ale nebolo to až tak drastické ako teraz. Vtedy mi starší pán doktor predpísal Locoid Crelo 0,1% , ktoré mi krásne dalo tváričku do poriadku, no teraz kôli tomu krému trpím. Baby, ak sa mi to dá do poriadku budem happy, ešte mi poraďte prosím, čo spraviť preventívne proti PD???? A ešte otázočka, aký vplyv má fluorová zubná pasta na PD??????? Ďakujem, a držím každej z nás, aby sme to zvládli v poho!!!!!!!

Minnie2015

Ahojte vsetci spolutrpitelia.Prestudovala som hadam vsetky diskusie a nazory kazdeho,kto sa stretol s touto neprijemnou chorobou.Moja PD sa u mna objavila asi pred 9 rokmi a odvtedy som s nou bojovala asi kazdy polrok tym istym sposobom (od dr.zineryt,bor chladivy krem,zinkovy kupel a lieh).Na zaciatku super,ale ako ubiehal cas, prestavalo to fungovat. Medzitym som vyskusala vitea ictamo,jarischov roztok a pod.veci,ale aj tak som vzdy skoncila u koznej :(.Predtym ako som sa opat raz chystala ku koznej som si povedala,ze znovu vyskusam stiastie v podobe nejakej kombinacie,ktora som si myslela,ze je pre mna najlepsia.A TERAZ POZOR!Zatial som u koznej opat nebola.V mojom boji mi zatial ucinkuje (obycajna sira v liehu,ktoru vamspravia v lekarni cca za 3€,borova voda,zinkova pasta tu tiez urobia v lekarni,termalna voda avene a este dva produkty z ich rady,konkretne avene z rady cicalfate creme a cicalfate lotion reparatrice.) Povedala som si,ze vam to musim napisat a budem stastna,ak to pomoze co i len jednej osobke.Moj postup.
1.osetrim borovou vodou
2.na noc potriem sirou
3.zinkovu pastu pouzivam malo,niekedy cez den,ked nikam nejdem
4.cez den si dajte cicalfate reparatrice,nebude vas to tak svrbiet a pekne stahuje aj zapal.
5.ked uz to bude vysusene a zlupane pokracujte a pridajte avene cicalfate creme

Predtym som vodnate a napuchnute miesta nevytlacala,lebo sa to roznasalo,ale teraz vytlacim nanesiem siru a do rana to zacely.Musite vydrzat aj ked sa vam bude zdat,ze to mate prve dni horsie. Uz po prvom tyzdni uvidite vysledky a do dvoch budete nadseni.Nevravim ze nas to spasi,ale doteraz som na nic lepsie neprisla.Verim,ze nam takto vydrziiii co najdlhsie.Cmuk a vela stastia.Ak by mal niekto este nieco lepsie sem s tym :-) A samozrejme koetika bez parabenov.Mne sa zatial najviac osvedcila ta Avene a make up od La roche.pekny dnik a atb. a kortikoidy nieeee,ale chapem,ze ked je clovek zufaly pristupi aj na toto riesenie.pa pa

Simi-mimi

Pomozte prosim, tí co ste z toho najhorsieho von napiste ako sa vam to podarilo. Velmi sa trapim som vysypana po celej tvary nos brada okolo obocia viecka uz aj lica pomalicky aj krk proste je to katastrofa. Cokolvek vam pomohlo, podelte sa o to. Dakujem

LindaR

Aj ja by som sa podelila o svoju skúsenosť, možno to niektorej z vás pomôže.
Periorálna dermatitída mi začala asi pol roka po vysadení HAK a potom čo som začala používať kozmetiku od Biodermy na aknóznu pleť. Práve krému AKN od Biodermy som pôvodne dávala za vinu to, že sa mi začalo prejavovať na tvári, nakoľko mi doslova ničil pleť ale akné celkom potláčal. Asi po mesiaci používania tejto kozmetiky som ju prestala používať, ale zlepšenie sa nedostavovalo. Dala som na rady, ktoré som našla na nete, že neumývať obyčajnou vodou, používať kokosový olej a čajovníkový olej, nevysušovať a hlavne hydratovať, používať len prírodné výrobky atď... ale stále sa mi to zhoršovalo. Trvalo to 3 mesiace. Neskôr som začala aj protikandidovú diétu, ktorá mi síce pomohla na iné problémy ale na tento konkrétny ani po 2 mesiacoch dodržiavania nie. Takže som od minulého týždňa skúsila niečo iné. Nakoľko som tie vyrážky mala už všade pod nosom, okolo úst, na brade a na očiach a hydratovanie nepomáhalo, tak som sa rozhodla pre opačný postup. Začala som si tvár umývať obyčajnou vodou a čistiacim gélom, ktorý mi tieto miesta poriadne vysušil. Po umytí to síce nepríjemne štípe a ťahá ale dá sa to vydržať. Taktiež som si kúpila obyčajný Canesten krém a natierala som si ho na tie miesta, kde sa mi vytvárali vyrážky a také tie červené šupinaté polia. Po necelom týždni Vám môžem povedať, že to s čím som bojovala takmer 4 mesiace je už teraz skoro úplne preč. Na tvári nemám ani jednu vyrážku a už mi ostali len také ružovkasté plochy, ktoré sa postupné ošupujú, zmenšujú a miznú. Uvidím ako to pôjde ďalej, ale zatiaľ to vyzerá tak, že to bolo plesňového alebo kvasinkového pôvodu a hydratáciou som práve tomu napomáhala aby sa to šírilo. Príčinou bol asi aj krém od Biodermy, ktorý mi narušil pokožku a mohlo sa to prejaviť. Samozrejme ide o vnútorný problém, ktorý bol spôsobený aj vysadením HAK a nerovnováhou v organizme a takto sa prejavuje navonok, takže pokračujem v protikandidovej diéte, aby som tento problém v úplnosti vyriešila.

Anča-kráča

Ahojte,na brade som mala tiež dermatitidu, ale bol to skor vysyp-malinke vodove vyrazky , pokozka bola flakata a obcas aj svrbela. Nic dlhodobo nezaberalo, ani obklady-Jarish alebo Bor,ani antibiotika ani ziadne kremy...Na nete som zhanala vsetko mozne i nemozne az som nasla z Avene cicalfate lotion, ktore hoji a zaroven vysusuje(vhodny aj na hocijaké vyrazky). Nic nejde zo dna na den , aplikaciou 2x za den mi to po 3 tyzdnoch uplne zmizlo. Na plet som pouzivala cistiaci gel,tonikum,krem, obcas masky,peelingy,sera,... a stale som mala pocit suchej,podrazdenej a miestami vyrazkovej pokozky. Teraz pouzivam len micelarnu vodu a krem z LR Possay toleriane na velmi citlivu plet. Nikdy som hadam lepsiu plet nemala....

kablica

Perioralna dermatitida sa da uspesne liecit lokalnymi i celkovymi antibiotikami, z lokalnych erytromycinom, klindamycinom a metrnidazolom, z celkovych klindamycinom, metronidazolom, doxycyklinom, pripadne azitromycinom (podobne ako ATB liecba akne). Kortikoidy nie su vhodne, pretoze hoci spociatku potlacia zapalovu reakciu, absolutne neodstranuju pricinu a pri dlhsom pouzivani sa stav po nich zhorsi. treba sa vyhybat kozmetike, ak je plet sucha a napnuta, tak jedine nieco lahke, nedrazdive, bez parfemu, alebo ciste kremove zaklady z lekarne. Liecba je dlhodoba a cas od casu dochadza v opatovnemu splanutiu, nikto vsak nemusi chodit po svete cerveny, pretoze lieky na to existuju.

Simi-mimi

Ahojte. Mam 22 rokov a už 4 rok trpim nejakym "vysypom" okolo ust. Nevedela som čo to je, ked som sla ku koznej povedala že je to akne alebo nejaka alergicka reakcia na nieco pretože som alergik, az tu na nete som sa docitala co to vlastne je, trapilo ma to vizeralo naozaj nepekne, žervene, zapalene. Neskor sa mi to roznieslo nad peru a kusok smerom k licam. Teraz to mam uz v podstate na celej tvary neviem ci to mam tomu prirovnavat ale mam male cervene bodky kt. sa nezapaluju, len proste sú. Raz je to menej cervene raz je to až tak zvlastne ružovočervene. Neviem ako s tym mam bojovat aby to zmizlo uplne no jedna vec mi pomaha ! Trva to asi tyzden aj nejaky ten den kym sa to zahoji s antiseptickym kremom od HIMALAYA HERBALS www.mojahimalaya.sk . ono mi to za tym zmizne,docitala som sa o tej dermatitide ze to nikdy navzdy nezmizne ale da sa tomu pomocť aspon takto. Mejkap nepouzivam už pol roka, pri odliceni mi to vsetko zcervenalo a nemohla som sa na to už pozerat .... okolie si zvyklo že plet nemam dokonalu a spokojnejsia som asi aj ja že sa nemusim skryvat pod mejkap, obcas to pritiahne pozornost ale niesme jedine s tymto ochorenim, su aj horsie pripady (to si vravim ked je mi mizerne) musim proznat ze som mala aj depresie, nevedela som sa stym vyrovnat pretože do 18 rokov som s pletou nemala ziaden problem. Neviem či to tu este funguje, ale podelte sa o skusenosti s tymto ochorenim. Dakujem

BarB.

Baby, chcem sa s vami podeliť ako sa mne podarilo vyliečiť PD za presne 3 dni..je mi jasné, že sa môže objaviť ale pred 3 dnami som mala pleť horznú, a dnes ju mám takú ako som ju nemla nikdy..navštívila som moju kožnú a tá mi poradila toto:

1. úplne vylúčiť kortikoidy
2. pasta bez fluóru
3. nedráždivé, mastné jedlá

4. pleť odličovať len micelárnou vodou od biodermy
5. následne pleť natrieť jarishovým roztokom
6. premasťovať krémom od La roche posay- toleriane ultra
7. cez deň natrieť malinkou vrstvou postihnuté miesta ichtyolovou masťou
8. na noc zase natrieť postihnuté miesta protopicom ( medzi týmto pretrieť jarishovým roztokom)

ja som ju mala aj na brade, aj okolo nosa, dokonca pod viečkami....a ešte mi povedala, že líčenie zahodiť nemusím, ale musím doňho trochu investovať, takže make-up la roche posay toleriane teint ( stačí malinké naozaj mini množstvo, je výborný) a špirála tiež la roche posay pre citlivé oči- tiež super, mne to naozaj pomohlo behom 3 dni je PD preč...takže držím palce

tristanet

no,mozem s radostou povedat ze mi zabral nakoniec volne dostupny krem bioderma ABCderm peri-oral,brala som sice tri mesiace ATB ale ponich mi ostala pokozka sucha lupala sa ako by tam ostali lisaje alebo sucha plesen,no davali mi na to vsetko mozne nic mi nezabralo az ten krem,tak dufam ze vam to pomoze tiez.