Poranenie Achillovej šľachy

Achillova šľacha sa môže poškodiť zápalom alebo ruptúrou („prasknutím“).

Achillova šľacha je dlhá šľacha spájajúca trojhlavý sval lýtka s pätovou kosťou (calcaneus). Je dôležitá pri chôdzi. Achillova šľacha sa môže poškodiť zápalom alebo ruptúrou („prasknutím“).

Príznaky poranenia Achillovej šľachy

- Bolesť nad pätou. - Opuch. - Pacient počul pri úraze prasknutie v postihnutej oblasti. - Ostrá bolesť, začervenanie, opuch nad šľachou. - Hmatný defekt v priebehu šľachy - Pacient sa nemôže postaviť na špičky.

Príčiny vzniku poranenia Achillovej šľachy

  • Najčastejšou príčinou je opakované preťaženie šľachy, zápal a opuch. Ak sa šľacha aj za týchto okolností ďalej zaťažuje, vznikne jazvovité tkanivo, ktoré nie je také elastické, ako pôvodné tkanivo. Výsledkom je šľacha náchylnejšia na ruptúru.
  • S pribúdajúcim vekom sa znižuje elasticita tkanív. A preto je u starších ľudí vyššia pravdepodobnosť poranenia Achillovej šľachy. Plochá noha a nesprávna obuv zvyšujú riziko tendonitídy (zápalu šľachy).
  • Aktivity, pri ktorých sa šľacha ľahko poraní – beh bez predchádzajúcej rozcvičky, skákanie, beh do kopca, šplhanie. Mnohí pacienti s ruptúrou Achillovej šľachy udávajú zápal tejto šľachy v minulosti.

Liečba poranenia Achillovej šľachy

  • Ruptúra šľachy sa lieči chirurgicky – reparáciou šľachy a imobilizáciou dolnej končatiny.