Vredy predkolenia

Vredy predkolenia sú najčastejšie prejavom iného základného ochorenia. Ich výskyt je častý a príčinou vzniku býva najmä ochorenie ciev. Častejšie sa vyskytujú u pacientov vyššieho veku a trpiacich viacerými závažnými ochoreniami. Hojenie rán je väčšinou zdĺhavé.

Vredy predkolenia Zdroj foto: Shutterstock.com

Príčiny vzniku

Vredy môžu byť cievneho pôvodu, kedy je poškodené cievne zásobenie nôh, a tým dochádza k ich nedostatočnej výžive. Príčinou môže byť i cukrovka, ale aj tlak na jedno mieste so vznikom preležaninových vredov predkolenia. Vredy predkolenia môžu byť znakom infekcie ako tuberkulóza, syfilis, alebo mykotických ochorení. A netreba zabudnúť ani na možný onkologický pôvod vredu.

Príznaky

Prítomný je kožný defekt, môžu sa vyskytovať pocity ťažkých nôh najmä večer po námahe alebo pálenie nôh, prípadne poruchy citlivosti. Pri poškodení ciev môžu byť nohy opuchnuté.


Pozrite si tiež:

Ako sa zbaviť vody v kolene?

Diagnostika

Väčšina vredov sa dá diagnostikovať na základe anamnézy a klinického vyšetrenia. V diagnostike je dôležité stanovenie príčiny vzniku vredu. Pri liečbe základnej diagnózy, ktorá predchádzala vzniku vredu, sa uľahčí a urýchli jeho hojenie.

V prípade podozrenia na tumor, pri pomalom niekoľko mesačnom raste sa odporúča odber tkaniva z vredu na histologické vyšetrenie. Pri podozrení na infekciu sa realizuje mikroskopické a kultivačné vyšetrenie z okraja defektu. Zo zobrazovacích metód sa používa ultrasonografia ciev. U pacientov s opakovaným uzáverom ciev je vhodné doplniť genetické vyšetrenie na zistenie prítomnosti vrodeného hyperkoagulačného stavu.

Liečba

Konzervatívnym liečebným postupom je ovplyvnenie životosprávy, predovšetkým zníženie hmotnosti a zvýšenie fyzickej aktivity. U pacientov je dôležitá kompresívna terapia bandážami dolných končatín alebo kompresnými pančuchami.

Z liečiv sa používajú venofarmaká, ktoré zlepšujú cirkuláciu. Chirurgické ošetrenie vredu je základnou možnosťou liečby. Na krytie rany sa používajú rôzne masti a obklady. Možná je tiež liečba riadeným podtlakom. Pri infekčnom pôvode vredu liečba antibiotikami. U diabetikov je dôležitá dobrá kompenzácia hladiny cukru v krvi. Kompresné bandáže nôh sú dôležité už ako prevencia vzniku vredu. Pri predchádzaní vzniku vredu je dôležitá starostlivosť o nohy, ich hygiena, krémovanie a dostatok pohybu.


Prečítajte si aj o tomto probléme:

Ako sa zbaviť vody v kolene?