Prechladnutie patrí medzi ochorenie vyvolané vírusmi. Je akútne a často sprevádzané bolesťou hrdla, hlavy, svalov, kĺbov, nádchou, kašľom a horúčkou. Možnosťou ako liečiť toto ochorenie je odstrániť sprievodné príznaky.
Zdroj foto: Shutterstock.com
Pri zápale hrdla sprevádzanom nepríjemným pocitom v hrdle, bolesťou a problémom pri prehĺtaní sa používajú látky patriace do skupiny antiseptík. Sú vhodné na podpornú liečbu po operácii mandlí, pri zápale ďasna, aftách a potlačení zápachu z úst. Do tejto skupiny látok patria: lokálne antiseptiká + lokálne anestetiká, nesteroidné antiflogistiká (proti zápalu), lokálne antibiotiká (s účinkom proti baktériam).
Lokálne antiseptiká
Lokálne antiseptiká sú látky používané pri zápaloch ústnej sliznice, hltana a horných dýchacích ciest spôsobených baktériami. Vyskytujú sa vo forme pastiliek, sprejov a kloktadiel. Dávkovanie býva individuálne, ale zvyčajne sa pohybuje okolo 3-4 krát denne s 2-4 hodinovými intervalmi medzi jednotlivými dávkami. Po užití prípravku sa nesmie min. 20 minút nič piť a jesť. Medzi látky s lokálnym antiseptickým účinkom patria: aminotridekán (pastilky, vhodné aj pre tehotné), benzalkónium (pastilky), benzydamín (pastilky, spreje, kloktadlá), cetylpyridín (pastilky)...
Lokálne anestetiká
Sú dostupné aj v kombinácii s lokálnymi anestetikami, ktoré eliminujú pocit bolesti v ústnej dutine a hrdle (lidokaín, benzokaín, tetrakaín). Medzi látky s antiseptickým a dobrým antibakteriálnym, antivírusovým a antimykotickým účinkom patrí jódovaný povidón, vhodný pre ľudí, ktorý nie sú citlivý na jód (alergia, porucha funkcie štítnej žľazy, srdcová nedostatočnosť).
Antiflogistiká
Pri zápale sú vhodné kombinácie lokálnych anestetík a antiflogistík. Antiflogistiká sú liečivá protizápalové, proti bolesti, horúčke, ktoré môžu pôsobiť aj miestne – v dutine ústnej. Zmierňujú bolesť a opuch. Nie sú určené pre deti do 12 rokov. Maximálna dávka je 5 pastiliek denne s 3-6 hodinovým intervalom medzi jednotlivými dávkami. Patrí sem flurbiprofén (látka podobná ibuprofénu), diklofenak (kloktadlo).
Pri ochoreniach bakteriálneho pôvodu sú vhodné liečiva s lokálnym antibiotickým účinkom.
Pomoc z prírody
Existuje aj množstvo prírodných látok vhodných na liečbu zápalových ochorení horných dýchacích ciest, ústnej dutiny a tiež aj pri bolesti hrdla. List alebo vňať zo šalvie, obsahuje silicu, ktorá ničí baktérie, pôsobí proti zápalu a vírusom. Je dostupná vo forme čaju, alebo tinktúry.
Kvet rumančeka má tiež antiflogistický účinok, ničí huby a pôsobí proti mikróbom. Rumanček nie je vhodný na dlhodobé používanie.
Repík lekársky používaný pri slabších zápaloch ústnej dutiny a hltanu.
Kvet nechtíka lekárskeho pri zápaloch ústnej dutiny, hltanu, angíne.
Na utlmenie kašľa a pri rôznych druhoch zápaloch ústnej dutiny je vhodný lišajník islandský.
Zdroje:
-
FOLTÁN, V., et al.2012. Voľnopredajné prípravky lieky vydávané bez lekárskeho predpisu a prípravky na podporu zdravia v praxi lekára a lekárnika .Bratislava. Educafarm. 2012. s .219-238. ISBN 978-80-970983-0-8.
-
GAJDZIOK, J., et al.2011. Léčiva s místním účinkem na choroby sliznice ústní dutiny. In: Praktické lekárnictvo [online] 2012. vol.1(1), s. 12-15. Dostupné na: http://solen.sk/index.php?page=pdf_view&pdf_id=5040&magazine_id=14
-
NAGY, M., et al.2015. Biologicky aktívne rastlinné metabolity a ich zdroje.Bratislava. Herba, spol s.r.o..2015. s. 55-70. ISBN 978-80-89631-45-2.