Bronchoskopia

Bronchoskopia je endoskopické vyšetrenie dýchacích ciest. Pomocou špeciálneho prístroj - bronchoskopu možno pozorovať priedušky a pľúca. Umožňuje stery, vymytie a odber vzorky tkaniva a mikroskopické vyšetrenie.

Čo je bronchoskopia?

Bronchoskopia je endoskopické vyšetrenie dýchacích ciest. Pomocou špeciálneho prístroj - bronchoskopu možno pozorovať priedušky a pľúca. Umožňuje stery, vymytie a odber vzorky tkaniva a mikroskopické vyšetrenie. Využíva sa pri diagnostike nádorov, zápalov a iných patologických stavov postihujúcich priedušky a pľúca. Bronchoskop sa používa aj na odstraňovanie cudzích telies z dýchacích ciest.

Čo mám robiť pred vyšetrením?

  • Vyšetrenie je možné absolvovať ambulantne, ale častejšie sa robí počas hospitalizácie
  • Informujte lekára o liekoch, ktoré užívate a o prípadnej alergii na lokálne anestetiká
  • V noci a ráno pred vyšetrením nič nejedzte

Ako prebieha vyšetrenie?

Vyšetrenie sa robí v lokálnej anestézii. Používa sa flexibilný bronchoskop. Prístroj sa zavedie cez ústa alebo nos pomedzi hlasivky do priedušnice a do pľúc. Na konci prístroja je kamera, čo lekárovi umožňuje sledovať zmeny v dýchacích cestách na obrazovke.

Zavádzanie bronchoskopu je pre mnohých pacientov nepríjemné, kašlú, napína ich na vracanie. Prístroj je užší ako priedušky, takže pacient nemá problémy s dýchaním. Vyšetrenie trvá 30 - 60 minút.

Okrem flexibilného bronchoskopu existuje aj rigidný bronchoskop. Dnes sa využíva len na odstraňovanie vdýchnutých cudzích telies.

Aké riziká má toto vyšetrenie?

  • Krvácanie v dýchacích cestách
  • Ak pacient počas vyšetrenia vracia, môže vdýchnuť obsah žalúdka do pľúc, čo spôsobí zápal pľúc
  • Kašeľ 1 - 2 dni po vyšetrení

Čo bude po vyšetrení?

Pacient sa cíti ospalý. Zvyčajne zostáva v nemocnici. Po vyšetrení nesmie viesť motorové vozidlo a piť alkohol.

Kedy sa dozviem výsledok?

Hneď po vyšetrení. Výsledok vyšetrenia odobratého materiálu sa dozviete o niekoľko dní.