Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Dna - Choroba labužníkov?

Dna, latinsky arthritis urica, sa dosť často označuje aj názvom pakostica a dodnes sa používa aj starší termín gréckeho pôvodu podagra. V staršej lekárskej literatúre sa uvádza, že táto choroba postihuje osoby žijúce v blahobyte a najmä labužníkov, ktorí sú zvyknutí veľa jesť a piť. Dnes však vieme, že dna sa môže prejaviť aj u ľudí, ktorí sa stravujú striedmo a skromne, a že pri jej výskyte sa výrazne uplatňuje dedičný faktor práve tak, ako pri iných poruchách látkovej výmeny (pri cukrovke, obezite a pod.).

dna_choroba_labuznikov Zdroj foto: Shutterstock.com

Zo známych historických osobností trpeli na dnu Kant, Newton, Richelieu, Luther, Kalvin, Goethe a mnohí ďalší. V tejto súvislosti sú zaujímavé aj údaje o maliaroch Rubensovi a Michelangelovi, ktorí trpeli na dnu aj napriek tomu, že vynikali svojou skromnosťou, jednoduchosťou a striedmosťou.

Prečo vzniká?

Príčinou dny je chybné vytváranie a hromadenie kyseliny močovej a jej solí (urátov) v tele. Jej sprievodnými znakmi sú charakteristické kĺbové prejavy a dosť často aj mimokĺbové, ktoré sa označujú odborne ako hyperurikemický syndróm . Kyselina močová sa vylučuje z tela hlavne obličkami - močom. Ak sa poruší rovnováha medzi vytváraním a vylučovaním kyseliny močovej, môže dôjsť k jej hromadeniu v tele.

Nerovnováha môže vzniknúť z dvoch dôvodov:

 1. v tele sa jej vytvára príliš mnoho a nestačí sa vylučovať,
 2. hromadí sa preto, že je porušená funkcia obličiek, ktoré ju vylučujú.

Kyselina močová vzniká najmä pri rozpade bielkovín (purínov) , ktoré sa dostávajú do tela potravou, alebo pri rozpade vlastných buniek tela. Z nahromadenej kyseliny močovej sa vyzrážajú drobné kryštáliky, ktoré sa usadzujú v rôznych tkanivách tela, najmä v kĺboch, aj v moči, kde sú príčinou vzniku močových urátových kameňov .

Viac muži ako ženy

Zdá sa, že v posledných rokoch chorých na dnu ustavične pribúda. Toto ochorenie sa častejšie vyskytuje v oblastiach, kde je zvykom prejedať sa mäsitými a pikantnými jedlami. Aj časté pitie alkoholických nápojov alebo niektoré lieky, napríklad diuretiká , ktoré zvyšujú tvorbu a vylučovanie moču, zvyšujú aj hladinu kyseliny močovej v krvi. Prispieva k tomu aj obezita, sedavý spôsob života, väčšia duševná záťaž, jednostranné pracovné zaťaženie.

Dedičnosť má pri tejto chorobe dôležitú úlohu. Podľa súčasných vedomostí sa predpokladá, že sa dedí sklon k tejto chorobe a nie choroba sama.

Dna je choroba ľudí stredného veku (najčastejšie okolo 40. roku). Nezriedka sa objaví aj skôr (okolo 20. roku). Menej častý výskyt dny u žien podmieňuje skutočnosť, že už od prírody majú hladinu kyseliny močovej v krvi priemerne nižšiu ako muži.

Kryštáliky kyseliny močovej a urátov usadené v kĺboch spôsobujú:

 • silné bolesti,
 • opuchy,
 • začervenanie kĺbov,
 • obmedzenie ich pohyblivosti.

Typické je postihnutie drobných kĺbov nôh a rúk. Najčastejšie sa zápal prejavuje na palci nohy. Kyselina močová a uráty sa môžu vytvárať aj v obličkách a vyvolávať vznik obličkových kameňov alebo iné problémy až zlyhanie obličiek. Chorobu zhoršuje obezita, podobne ako pri cukrovke a môže ju sprevádzať vysoký krvný tlak.

Čo robiť počas a po akútnom záchvate:

 • na tlmenie bolesti a zápalu sa podávajú lieky,
 • odporúča sa kľud,
 • uloženie postihnutej končatiny do vyššej polohy,
 • studené obklady na postihnutý kĺb,
 • pitie veľkého množstva tekutín, aby sa zvýšilo vylučovanie kyseliny močovej z tela,
 • po skončení záchvatu treba držať diétu a piť zvýšené množstvo tekutín (1,5 až 2 litre denne),
 • dlhodobá liečba dny sa odporúča pri trvalo zvýšenej hladine kyseliny močovej v krvi napriek dodržiavaniu diéty.

Účel liečby:

 • zvýšenie vylučovania kyseliny močom,
 • zníženie tvorby purínov,
 • alkalizácia (zníženie kyslosti) moču ako prevencia vzniku močových kameňov.

Diéta:

 • Proti tvorbe nadmerného množstva kyseliny močovej sa odporúča takmer vegetariánska strava, množstvo šalátov. Nevhodné je tmavé mäso, koža z mäsa, vnútornosti, káva, orechy a rafinovaný cukor.
 • Treba obmedzovať potraviny s vysokým obsahom purínov: mäsové výrobky s vysokým obsahom bielkovín, vývary, mäsové omáčky, mozoček, vnútornosti - obličky, pečeň, mleté mäso, strukoviny - fazuľa, šošovica, hrach, slede, sardinky, špenát, karfiol, droždie.
 • Pravidelné pitie vyššieho množstva tekutín pomáha odplavovať uráty z tela. Okrem obyčajnej vody sa odporúčajú bylinkové čaje, napríklad šípkový, mätový, prasličkový.
 • Maximálne obmedziť alkohol, pretože bráni vylučovaniu kyseliny močovej z tela, pivo obsahuje veľké množstvo purínov.
Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať