Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

MZ SR predložilo návrh zákona na zriadenie verejnoprávnych poisťovní

Ministerstvo zdravotníctva SR predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh Zákona o verejnoprávnych zdravotných poisťovniach. Podľa návrhu zákona sa súčasné akciové spoločnosti so 100-percentnou účasťou štátu – Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) a Spoločná zdravotná poisťovňa stanú verejnoprávnymi poisťovňami. Aj po navrátení verejnoprávneho charakteru VšZP a Spoločnej zdravotnej poisťovni budú mať všetky zdravotné poisťovne rovnocenné podmienky pri výkone svojej činnosti a Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, bude nad nimi vykonávať kontrolu.

Návrh zákona vychádza z programového vyhlásenia vlády, ktoré určuje zmeniť právne postavenie zdravotných poisťovní, a.s., so 100-percentným akcionárom – štátom, na verejnoprávne zdravotné poisťovne.

Predkladateľ chce legislatívnou zmenou riešiť „súčasnú nepriaznivú situáciu v oblasti zdravotníctva“. Ako sa ďalej uvádza v predkladacej správe, „pretože za zdravotnú politiku zodpovedá vláda SR, je nutné prikročiť k navráteniu verejnoprávneho charakteru Všeobecnej zdravotnej poisťovne a Spoločnej zdravotnej poisťovne a zastúpením v správnej a dozornej rade sa zabráni poisťovniam v nehospodárnom nakladaní s finančnými prostriedkami poistencov.

Podľa dôvodovej správy predkladaného návrhu „fungovanie systému sa nezlepšilo ani po niekoľkonásobných čiastkových normatívnych zásahoch do šestice reformných zákonov a ani po niekoľko desiatok miliárd štátom dodatočne vložených prostriedkov cestou akciovej spoločnosti Veriteľ, ktorej ambíciou malo byť oddlženie zdravotníckych zariadení a zdravotných poisťovní, sa. Naopak, systém aj po oddlžení vytvára čoraz väčšie rozdiely medzi finančnými možnosťami zdravotníctva a skutočnými potrebami občanov. Nefunkčnosť reformou nastaveného systému zdravotného poistenia sa prejavuje i v čoraz väčšej vonkajšej a vnútornej zadlženosti poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.“ Zdôvodňuje potrebu zákona ministerstvo zdravotníctva.

Podľa návrhu zákona sa stanovujú aj orgány verejnoprávnej zdravotnej poisťovne inak ako v akciovej spoločnosti. Štatutárnym orgánom je generálny riaditeľ. Najvyšším orgánom zdravotnej poisťovne je správna rada, nie je však štatutárnym orgánom.

Členov správnej rady Všeobecnej zdravotnej poisťovne vymenúva a odvoláva minister zdravotníctva a členov správnej rady Spoločnej zdravotnej poisťovne rovnako minister zdravotníctva po dohode s ministrami obrany, vnútra a dopravy, pôšt a telekomunikácie. Posilnené kompetencie ministra návrh zákona odôvodňuje jeho zodpovednosťou za realizovanie zdravotnej politiky.

Členov dozornej rady Všeobecnej zdravotnej poisťovne volí a odvoláva vláda, pričom spôsob zloženia dozornej rady je založený na tripartitnom princípe v oboch verejnoprávnych zdravotných poisťovniach.

Obidve verejnoprávne zdravotné poisťovne budú podliehať kontrole zo strany Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Návrh zákona je medzirezortnom pripomienkovom konaní do 23. februára 2007.

Návrh zákona o verejnoprávnych zdravotných poisťovniach

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať