Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

V syre Niva našli baktériu listeria, ktorá v ČR zabíjala

BRATISLAVA 8. februára (WEBNOVINY) - Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR upozorňuje na nebezpečný syr Niva Pilos. Ako sa uvádza vo vyhlásení riaditeľa ÚVZ SR Ivana Rovného, o ktorom agentúru SITA informovala Petra Kinlovičová z odboru mediálno - marketingových činností úradu, laboratórne vyšetrenie 115-gramovej Nivy Pilos s dátum spotreby: ...

BRATISLAVA 8. februára (WEBNOVINY) - Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR upozorňuje na nebezpečný syr Niva Pilos. Ako sa uvádza vo vyhlásení riaditeľa ÚVZ SR Ivana Rovného, o ktorom agentúru SITA informovala Petra Kinlovičová z odboru mediálno - marketingových činností úradu, laboratórne vyšetrenie 115-gramovej Nivy Pilos s dátum spotreby: 12. február 2007 vyrobenej v Českej republike odhalilo prítomnosť patogénneho mikroorganizmu Listeria monocytogenes. Syr obsahujúci mikroorganizmus Listeria monocytogenes sa predával v predajni Lidl na Saratovskej ulici v bratislavskej Dúbravke. Nivu Pilos s dátumom spotreby 12. 2. 2007 už stiahli z predaja. Z dôvodu možného ohrozenia zdravia ÚVZ neodporúča spotrebiteľom tento výrobok konzumovať.

Nebezpečná baktéria Listeria monocytogenes spôsobuje listeriózu. Na človeka sa prenáša priamo pri styku s chorými zvieratami, zemou alebo pri konzumácii živočíšnych produktov. Pri požití nakazenej potravy či vody môže vzniknúť horúčkovité ochorenie podobné týfusu, so zväčšenou slezinou a vyrážkami. V niektorých prípadoch sa môže ochorenie prejaviť ako ťažká hnisavá meningoencefalitída či nekrotická angína. Pri všetkých prejavoch choroby je však rozhodujúci stav imunitného systému a vek človeka. Najviac sú ohrození starší ľudia, tehotné ženy a ľudia s oslabenou imunitou.

Baktériu Listeria monocytogenes objavili koncom decembra hygienické kontroly v Českej republike najmä v zrejúcich mäkkých syroch a šalátoch. Listeriózou sa nakazilo niekoľko desiatok ľudí a vyskytli sa aj úmrtia.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať