VšZP sa dohodla na zmluvách s poskytovateľmi

BRATISLAVA 8. februára (WEBNOVINY) - Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) sa dohodla so zástupcami stavovských organizácií na cenových podmienkach pre rok 2007. Na tlačovej besede o tom informoval generálny riaditeľ VšZP Anton Kováčik. Poisťovňa sa na podmienkach dohodla so zástupcami Slovenskej lekárskej komory, asociáciami nemocníc, združeniami ...

BRATISLAVA 8. februára (WEBNOVINY) - Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) sa dohodla so zástupcami stavovských organizácií na cenových podmienkach pre rok 2007. Na tlačovej besede o tom informoval generálny riaditeľ VšZP Anton Kováčik. Poisťovňa sa na podmienkach dohodla so zástupcami Slovenskej lekárskej komory, asociáciami nemocníc, združeniami zubných lekárov, kúpeľov, ako aj dopravcov. "Ceny sú dohodnuté na obdobie prvého štvrťroku tohto roku so spätnou platnosťou od januára," uviedol Kováčik. Poisťovňa sa podľa riaditeľa dohodla na výraznom zvýšení cien aj zmluvných objemov. Vzrástla cena mesačnej paušálnej platby, tzv. kapitácie, všeobecným lekárom a gynekológom, ako aj cena bodu pre stomatológov a špecialistov. Zvýšil sa aj objem finančných prostriedkov pre lôžkovú zdravotnú starostlivosť, pričom podľa Kováčika sa cena za ukončenú hospitalizáciu zvýšila minimálne o 10 %. Ceny ostali na rovnakej úrovni iba pri hodnote bodu pre spoločné vyšetrovacie a liečebné zložky, ako sú napríklad laboratóriá. Ako Kováčik dodal, ak do systému zdravotného poistenia pribudnú nové zdroje, VšZP môže opäť otvoriť a prehodnotiť svoju cenovú politiku.

Celkové výdavky na zdravotnú starostlivosť v tomto roku VšZP stanovila na 47,526 mld. Sk. Z toho pre poskytovateľov v ambulantnej a ústavnej starostlivosti by malo ísť 28,727 mld. Sk. Na lieky a zdravotnícke pomôcky by v tomto roku malo smerovať 18,799 mld. Sk.

SITA