V Nitre otvorili hospic pre nevyliečiteľne chorých

NITRA 10. februára (WEBNOVINY) - Hospic u Bernadetky otvorila v Nitre Diecézna charita. Je to prvé zariadenie pre nevyliečiteľne chorých pacientov v poslednom štádiu choroby v Nitrianskom kraji. Jeho výstavba stála 49 miliónov korún, z toho takmer 30 miliónov poskytlo ministerstvo zdravotníctva a zhruba šesť miliónov mesto Nitra. Zvyšné financie získali od slovenských a zahraničných nadácií.

NITRA 10. februára (WEBNOVINY) - Hospic u Bernadetky otvorila v Nitre Diecézna charita. Je to prvé zariadenie pre nevyliečiteľne chorých pacientov v poslednom štádiu choroby v Nitrianskym kraji. Jeho výstavba stála 49 miliónov korún, z toho takmer 30 miliónov poskytlo ministerstvo zdravotníctva a zhruba šesť miliónov mesto Nitra. Zvyšné financie získali od slovenských a zahraničných nadácií.

Ako povedal na otvorení nitriansky diecézny biskup Viliam Judák, "Matka Tereza hovorievala, že takmer každá choroba sa dá vyliečiť, ale osamelosť a neužitočnosť človeka, ktorý sa dostal na okraj spoločnosti a cíti, že ho nikto nepotrebuje, je to najstrašnejšie položenie". Cieľom hospicu preto je, aby ľudia v posledných chvíľach života nezostali sami a bolo o nich dobre postarané.

V hospici je 15 prevažne jednoposteľových izieb s možnosťou ubytovania rodinných príslušníkov. Z každej izby možno vojsť do záhrady. Obyvateľom hospicu bude k dispozícii aj kaplnka, čitáreň, spoločenská miestnosť a malá cukráreň, pobyt im budú spríjemňovať tiež koncerty a výstavy. Prví pacienti by sem mali prísť začiatkom marca. "Klientov prijímame na základe ich žiadosti a potvrdenia od lekára. Keďže sme zdravotnícke zariadenie, budeme financovaní na základe zmlúv so zdravotnými poisťovňami. Zo skúsenosti iných hospicov ale vieme, že to nestačí, takže uvažujeme aj nad dobrovoľnými príspevkami od pacientov," povedala vedúca hospicu Jana Matulová. V hospici bude pracovať 13 zdravotníkov, okrem toho tu bude sociálny pracovník, psychológ a katolícky kňaz. Prístup do hospicu budú mať aj duchovní iných cirkví podľa požiadaviek chorých.

Výstavbu hospicu sprevádzali mnohé peripetie. Pôvodne mal byť v kaštieli v Ivanke pri Nitre, obyvatelia sa však postavili proti tomu. Potom Biskupský úrad poskytol pozemok v Brezovom háji, i tu však narazili na odpor obyvateľov. "Petíciou protestovali proti tomu, že sa pre výstavbu hospicu vyrúbu stromy," informoval viceprimátor František Baláž. Neskôr stavbu pozastavili pre nedostatok financií. "Som rád, že sa hospic nakoniec v Brezovom háji postavil a v Nitre sa rozšíri ďalšia sociálna služba pre našich obyvateľov," dodal F. Baláž. Základný kameň hospicu posvätil ešte pápež Ján Pavol II. pri návšteve Petržalky.

SITA, AP