Opätovné analýzy potvrdili zvýšené množstvo listerie v Nive

BRATISLAVA 12. februára (WEBNOVINY) - Opätovné mikrobiologické analýzy vzoriek syra Niva Pilos s dátum spotreby 12. február 2007 vyrobeného v Českej republike potvrdili prítomnosť nadmerného množstva patogénneho mikroorganizmu listeria monocytogenes. Ako ďalej agentúru SITA informovala Petra Kinlovičová z odboru mediálno - marketingových činností Úradu ...

BRATISLAVA 12. februára (WEBNOVINY) - Opätovné mikrobiologické analýzy vzoriek syra Niva Pilos s dátum spotreby 12. február 2007 vyrobeného v Českej republike potvrdili prítomnosť nadmerného množstva patogénneho mikroorganizmu listeria monocytogenes. Ako ďalej agentúru SITA informovala Petra Kinlovičová z odboru mediálno - marketingových činností Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, podľa dnešných výsledkov z analýzy vyplýva, že vo vzorkách 115-gramovej Nivy Pilos s dátumom spotreby 12. 2. 2007 bol prekročený limit výskytu listerie monocytogenes povolený Európskou komisiou - 100 KTJ/g (kolónie tvoriacich jednotiek na gram). Z dvoch pätíc vzoriek odobratých zo syra prekročili tento limit v prvej pätici dve vzorky a v druhej pätici tri vzorky.

Vyplýva to z opätovných analýz vzoriek syra Niva Pilos, ktoré odobral Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trenčíne z veľkoobchodného skladu v Nemšovej. Okrem šarže s dátumom spotreby: 12. 2. 2007 sa analyzovali aj vzorky s dátumom spotreby: 24. 2. 2007, 7. 3. 2007, 11. 3. 2007. Ani v jednej vzorke s týmito dátumami spotreby nezistili prítomnosť listerie monocytogenes nad stanovený limit, uvádza sa ďalej vo vyhlásení riaditeľa ÚVZ SR Ivana Rovného, o ktorom agentúru SITA informovala Petra Kinlovičová.

Na nebezpečný syr Niva Pilos s dátumom spotreby 12. 2. 2007 upozornil ÚVZ SR 8. februára. Syr obsahujúci mikroorganizmus listeria monocytogenes sa predával v predajni Lidl na Saratovskej ulici v bratislavskej Dúbravke. Nivu Pilos s dátumom spotreby 12. 2. 2007 stiahli z predaja. Pre možné ohrozenie zdravia ÚVZ neodporúča spotrebiteľom tento výrobok konzumovať.

Nebezpečná baktéria listeria monocytogenes spôsobuje listeriózu. Na človeka sa infekcia prenáša pri styku s chorým zvieraťom, jeho ošetrovaní, nepriamo pri kúpaní vo vodách znečistených výkalmi, surovým mliekom a tepelne nedostatočne opracovaným mäsom. Prvé klinické príznaky ochorenia sa prejavia za jeden až štyri týždne po infekcii. Pri požití nakazenej potravy či vody môže vzniknúť horúčkovité ochorenie podobné týfusu, so zväčšenou slezinou a vyrážkami. V niektorých prípadoch sa môže ochorenie prejaviť ako ťažká hnisavá meningoencefalitída či nekrotická angína. Pri všetkých prejavoch choroby je však rozhodujúci stav imunitného systému a vek človeka. Listerióza sa dá liečiť antibiotikami, očkovať sa však zatiaľ proti nej nedá. Najviac sú ohrození starší ľudia, tehotné ženy a ľudia s oslabenou imunitou.

Listerióza sa u nás vyskytuje len sporadicky a obyčajne ide o ľahkú formu. V roku 2005 bolo hlásených päť ochorení u troch mužov a u dvoch žien. V roku 2006 bolo hlásených desať ochorení, päť u mužov a päť u žien. Dve ochorenia skončili úmrtím, dodáva sa vo vyhlásení riaditeľa ÚVZ SR Ivana Rovného.

SITA/AP