Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

V centre pomôžu chorobne obéznym ľuďom

KOŠICE 16. februára (WEBNOVINY) - Centrum bariatrickej chirurgie a liečby chorobnej obezity vzniklo vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura (FNLP) v Košiciach a má za sebou prvé dva aplikácie adjustovanej bandáže žalúdka laparoskopickou metódou.

KOŠICE 16. februára (WEBNOVINY) - Centrum bariatrickej chirurgie a liečby chorobnej obezity vzniklo vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura (FNLP) v Košiciach a má za sebou prvé dva aplikácie adjustovanej bandáže žalúdka laparoskopickou metódou.

Ako informovali profesor Juraj Bober, prednosta I. chirurgickej kliniky FNLP a obezitológ III. internej kliniky FNLP Ivan Majerčák, ktorý je zároveň prezidentom Ligy proti obezite, tento spôsob sa využíva na efektívne liečenie morbídnej obezity. O efektívnosti liečby týmto spôsobom svedčí, že s bandážou žalúdka môže pacient v priebehu 18 mesiacov zhodiť 20 až 30 percent zo svojej pôvodnej hmotnosti.

„Na týchto výkonoch sa zúčastnil aj profesor Martin Fried z Prahy, ktorému patrí svetový primát v tejto metodike a podelil sa s nami o svoje bohaté skúseností,“ uviedol profesor J. Bober. Podľa jeho vyjadrenia ide o spôsob, ktorý je šetrný voči pacientovi a umožňuje mu odísť z kliniky už do 24 resp. 48 hodín po zákroku, navyše pri tomto spôsobe chudnutia ide o dlhodobý efekt. Ako uviedol I. Majerčák, obezita je choroba a už dávno neplatí, že je spôsobená nedostatočnou vôľou jedinca.

„Centrum poskytne pacientom s morbídnou obezitou komplexné liečenie – indikáciu operačného výkonu, výber operačnej metódy, kvalitnú pooperačnú starostlivosť a dlhodobé monitorovanie,“ hovorí profesor J. Bober. Ako uviedol, tento spôsob liečby obezity je vhodný až pre sedemdesiat percent pacientov trpiacich touto chorobou.

Ako uviedol I. Majerčák, na liečbu obezity zdravotníctvo vynaloží takmer 7 percent zo svojich celkových výdavkov. Navyše pracovná schopnosť obéznych ľudí sa znižuje pre nadváhu a pridružené ochorenia, takže sú títo ľudia často práceneschopní alebo dokonca invalidní. „Bariatrická liečba je veľkým prínosom – náklady na operačný zákrok sú v krátkom čase kompenzované ušetrenými prostriedkami na liečbu ochorení podmienených obezitou,“ konštatoval I. Majerčák.

Jednou z dvoch pacientok, ktoré zákrok absolvovali, bola aj 52-ročná pani Alžbeta, ktorá pred operáciou vážila 105 kg, pričom obezita bola u nej príčinou vysokého krvného tlaku, problémov s chrbticou a kĺbmi.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať