Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Americkí aktivisti protestujú proti kastrácii dievčatka

BRATISLAVA 21. februára (WEBNOVINY) - Lekárska spoločnosť American Medical Association (AMA) privolila, že sa stretnú s protestujúcimi aktivistami. Tí sú hlboko znepokojení zákrokom, vykonaným na dievčatku s ťažko poškodeným mozgom. Deväťročnému dieťaťu, identifikovanému pod menom Ashley, vyoperovali maternicu a prsné žľazy.

BRATISLAVA 21. februára (WEBNOVINY) - Lekárska spoločnosť American Medical Association (AMA) privolila, že sa stretnú s protestujúcimi aktivistami. Tí sú hlboko znepokojení nad zákrokom, vykonaným na dievčatku s ťažko poškodeným mozgom. Deväťročnému dieťaťu, identifikovanému pod menom Ashley, vyoperovali maternicu a prsné žľazy.

Dievčatku zároveň jej podávali hormonálnu liečbu, ktorá mala zastaviť telesný rast. Aktivisti tvrdia, že tento zákrok sa rovná zmrzačeniu.

Operáciu zverejnil lekársky časopis, ktorý vydáva AMA, zároveň rodičia dievčatka vytvorili internetovú stránku, na ktorej obhajujú svoje rozhodnutie. Ich dcéra bola krátko po narodení diagnostikovaná s ťažkým poškodením mozgu. Nedokáže chodiť, rozprávať, sedieť či stáť a prejavuje sa ako malé batoľa.

Jej rodičia tvrdia, že vďaka vykonanému zákroku sa bude dať Ashley ľahšie premiestňovať - s ohľadom na budúcnosť - a operácia jej umožní ostať doma so svojou rodinou, ktorá sa tak môže o ňu údajne starať i vo vyššom veku. "Chceme aby sa AMA postavila proti takémuto zákroku. Zároveň požadujeme, aby podporila návrh legislatívy, ktorá umožní účastníkom programu Medicaid (vládny zdravotnícky program pre postihnutých) prístup k domácej starostlivosti a tak predísť ich umiestneniu do ústavu či podrobeniu podobným drastickým zákrokom," povedala aktivistka Amber Smock zo skupiny Feminist Response in Disability Activism.

Aktivisti demonštrovali pred sídlom AMA posledný mesiac, dožadujúc sa stretnutia. Zároveň opakovane vyvolávali na telefónne linky organizácie a faxovali svoje požiadavky. Súhlas k stretnutiu považujú za čiastkové víťazstvo.

SITA/AP

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať