Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Pacientom transplantovali orgány od darkyne s HIV

BRATISLAVA 22. februára (WEBNOVINY) - Traja pacienti čakajúci na orgány, ktoré im mali zachrániť životy, sa dočkali. Lekári im však omylom transplantovali orgány od darkyne infikovanej vírusom HIV. Nezvrátiteľnú chybu priznal riaditeľ kliniky Careggi vo Florencii Edoardo Majno. Traja pacienti čakali na vhodného darcu pečene a obličiek.

BRATISLAVA 22. februára (WEBNOVINY) - Traja pacienti čakajúci na orgány, ktoré im mali zachrániť životy sa dočkali, lekári im však omylom transplantovali orgány od darkyne infikovanej vírusom HIV. Nezvrátiteľnú chybu priznal riaditeľ kliniky Careggi vo Florencii Edoardo Majno. Traja pacienti čakali na vhodného darcu pečene a obličiek.

Chyba sa stala v administratíve, keď do chorobopisu mŕtvej darkyne zodpovedná osoba omylom vpísala, že bola HIV negatívna. Darkyňa mala 41 rokov a zomrela na krvácanie do mozgu. Lekári predpokladajú, že o svojej infekcii nevedela, rovnako ako jej príbuzní, ktorých súhlas bol potrebný na odobratie a darovanie orgánov.

Pre trojicu pacientov to znamená vysokú pravdepodobnosť, že sa vírusom nakazili. "Takáto chyba sa, našťastie, stáva veľmi ojedinele. Môže však vyvolať paniku a mať negatívne dôsledky pre mnohých, ktorí čakajú na transplantáciu," povedal riaditeľ odboru pre transplantácie v Toskánsku Franco Filipponi.

Pacientov o omyle a možnej nákaze okamžite informovali. Následne by sa mali podrobiť testom. Každý z nich bude zároveň užívať antiretrovirálnu liečbu. Orgány, ktoré im darovali, fungujú bez problémov a zdá sa, že transplantácia sa podarila. Nasledovať však bude vyšetrovanie.

Dôvera voči talianskym nemocniciam, hlavne štátnym, znova klesla, čo súvisí aj s minulomesačnou kritikou médií, ktoré informovali o zlej hygiene a nedodržiavaní bezpečnostných predpisov. Kontroly zistili a potvrdili nedostatky v šiestich štátnych nemocniciach. Uskutočnili sa po tom, ako sa v jednom z talianskych časopisov objavila reportáž ukazujúca chodby najväčšej rímskej nemocnice plné zvieracích výkalov, odpadkov, voľne odloženého rádioaktívneho materiálu, odhodených zdravotných záznamov a zamestnancov fajčiacich v blízkosti pacientov.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať