Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

SZP nemá pripomienky k opätovnej zmene na verejnoprávnu inštitúciu

Dnes je posledný deň na pripomienkovanie návrhu zákona o verejnoprávnych zdravotných poisťovniach. Podľa generálnej riaditeľky Spoločnej zdravotnej poisťovne (SZP) JUDr. Zuzany Zvolenskej ich poisťovňa nemá k návrhu zákona žiadne výrazné pripomienky. „Vzniesli sme len pripomienky technického charakteru,“ uviedla Z. Zvolenská. Podľa nej zmena právnej formy zdravotnej poisťovne umožní štátu prostredníctvom správnej rady priamo rozhodovať o zásadných otázkach činnosti poisťovne. Rozhodne sa nezhorší finančná disciplína poisťovne,“ zdôraznila generálna riaditeľka SZP.

Spoločná zdravotná poisťovňa je spolu so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou zatiaľ akciovou spoločnosťou so 100-percentnou účasťou štátu. Návrh zákona, ktorý predložilo Ministerstvo zdravotníctva SR a ku ktorému sa dnes končí medzirezortné pripomienkové konanie, mení ich štatút na verejnoprávne inštitúcie.

Spoločná zdravotná poisťovňa s postupom ministerstva zdravotníctva súhlasí. „Zdravotná poisťovňa je inštitúcia zriadená na vykonávanie verejnej správy vecných dávok zdravotnej starostlivosti. Plní úlohu správcu finančných prostriedkov určených na vecné dávky a zároveň úlohu regulátora dostupnosti, efektívnosti, hospodárnosti a kvality zdravotnej starostlivosti,“ konštatovala Z. Zvolenská. Podľa nej napĺňanie poslania zdravotnej poisťovne nie je plne v súlade s princípmi podnikania podľa Obchodného zákonníka. Kladný hospodársky výsledok z činnosti verejného zdravotného poistenia má byť použitý len v prospech poistencov na úhradu zdravotnej starostlivosti.

Efektívne využívanie verejných zdrojov bude podľa Z. Zvolenskej ešte znásobené dozornou radou, ktorá zabezpečí účasť poistencov, zamestnancov a štátu na riadení verejnoprávnej inštitúcie.

Tento rok o miliardu viac

Spoločná zdravotná poisťovňa disponuje v tomto roku 9,8 mld Sk, čo je o miliardu viac, ako mala vlani. Výdavky na lieky predpokladá poisťovňa vo výške 38 % z celkového objemu zdrojov. Aj preto mohla pristúpiť k navýšeniu kapitačných platieb, ceny bodu za prevenciu a ceny bodu pre stomatológov. Od 1. februára zvýšila platby vo fakultných nemocniciach za ukončené hospitalizácie o 20 %, v ostatných ústavných zdravotníckych zariadeniach o 10 %. Zmenám predchádzal podľa Z. Zvolenskej „naozaj konštruktívny dialóg so zástupcami všetkých stavovských organizácií“.

Ceny kapitačných platieb v SZP

MZ SR predložilo návrh na zriadenie verejnoprávnych poisťovní

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať