Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Neurochirurgovia aplikujú moderný spôsob liečby epilepsie

KOŠICE, 28. februára (WEBNOVINY) - Vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura (FNLP) Košice špecialisti uskutočnili prvú implantáciu stimulátora nervus vagus (blúdivého nervu) u pacienta s epilepsiou. Ako dnes agentúru SITA informovala hovorkyňa FNLP Jaroslava Oravcová, išlo o prvý takýto výkon na Slovensku, ktorým sa začal program operačnej liečby epilepsie na Neurochirurgickej klinike FNLP.

KOŠICE, 28. februára (WEBNOVINY) - Vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura (FNLP) Košice špecialisti uskutočnili prvú implantáciu stimulátora nervus vagus (blúdivého nervu) u pacienta s epilepsiou. Ako dnes agentúru SITA informovala hovorkyňa FNLP Jaroslava Oravcová, išlo o prvý takýto výkon na Slovensku, ktorým sa začal program operačnej liečby epilepsie na Neurochirurgickej klinike FNLP.

Na Slovensku sa doteraz takéto operácie nerobili. Pacienti, ktorí takúto liečbu potrebovali, podstúpili operáciu v susednom Česku.

Prvú operáciu vykonala Aurélia Kollová z Neurochirurgickej kliniky FNLP a LF UPJŠ. Odborným garantom bol Andras Kemeny, neurochirurg so zameraním na epileptochirurgiu v Royal Hallamshire Hospital v Sheffielde. A. Kemeny je jednou z najvýraznejších osobností epileptochirurgie vo Veľkej Británii a na svojom konte má už vyše 300 implantácií stimulátora - jeho najstarší pacient mal 74 rokov a najmladší 3,5 roka.

Prvým košickým pacientom bol 27-ročný muž zo Spišskej Novej Vsi. Ako sedemročný prekonal zápalové ochorenie mozgu spôsobené rubeolou a následkom toho sa u neho vyvinuli epileptické záchvaty a tie sa postupne zhoršovali. Vzhľadom na neúspešnosť medikamentóznej liečby bol vhodným adeptom na implantáciu.

„Implantácia stimulátora vagového nervu prestavuje prvý krok v epileptochirurgii na Slovensku a my sme hrdí, že ho urobili práve košickí neurochirurgovia,“ konštatoval námestník riaditeľa FN L. Pasteura Košice Richard Raši. Podľa odborníkov sa náklady vynaložené na operáciu vrátia do troch rokov, pretože pacient po operácii potrebuje oveľa menšiu zdravotnú starostlivosť ako aj starostlivosť príbuzných a podstatne sa zvýši kvalita jeho života.

Stimulátor blúdivého nervu predstavuje malé zariadenie, ktoré vydáva elektrické impulzy z generátora, podobného kardiostimulátoru. Impulzy sú blúdivým nervom dovedené do mozgu, kde ovplyvňujú synchronizovanú elektrickú aktivitu mozgových buniek a tak tlmia epileptický záchvat, resp. znižujú jeho frekvenciu.

„Asi 70 percent pacientom trpiacich epilepsiou dokáže medicína pomôcť liekmi, no zhruba u jednej tretiny lieky nie sú účinné. U týchto farmakorezistentných pacientov sa vo svete hľadajú iné spôsoby liečby - v epileptochirurgickom programe. Ten zahŕňa resekčné operácie mozgu, pokiaľ je známe ložisko epilepsie a je operovateľné, alebo paliatívnu terapiu, keď sa stimuluje mozog prostredníctvom vagového nervu.

Na Slovensku sa dosiaľ ani jeden typ týchto operácií nerobil,“ informovala MUDr. Aurélia Kollová, ktorá prišla s myšlienkou implantácie vagového stimulátora po návrate z pracovného pobytu v Royal Hallamshire Hospital v Sheffielde.

Neurochirurgická klinika FN L. Pasteura Košice a LF UPJŠ, ktorá prvú implantáciu blúdivého nervu uskutočnila, oslavuje tento rok 25. výročie svojho založenia. Jej pracovníci operujú päťkrát do týždňa v dvoch moderných operačných sálach zodpovedajúcich európskym štandardom - druhú operačnú sálu odovzdali do prevádzky v roku 2005. Ako uviedol prednosta Neurochirurgickej kliniky FNLP a LF UPJŠ Miroslav Gajdoš, pracovisko poskytuje komplexnú neurochirurgickú starostlivosť pre celý východoslovenský región s jeho 1,6 miliónmi obyvateľov.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Textová Inzercia

Zapper | Fscan - revolučné prístroje

Rieši príčinu väčšiny zdravotných problémov. Záruka kvality a profesionálna podpora zdarma.Môžete ho mať doma aj vy!

Investujte do svojho zdravia

Frekvenčná metóda - rýchla pomoc ku zdraviu! Na všetky vírusy, baktérie, pliesne a parazitov.

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.