Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Pri meraní tlaku je dôležitý správny výber tlakomera

BRATISLAVA 3. marca (WEBNOVINY) - Klasické ortuťové manometre, ktoré sa považujú za zlatý štandard pri meraní krvného tlaku (KT) sa už onedlho nebudú používať. Súvisí to s nariadením Európskej únie, podľa ktorej sa nebudú môcť používať ani klasické ortuťové teplomery. Okrem spomínaných ortuťových manometrov sa na meranie KT používajú aj aneroidné tlakomery.

BRATISLAVA 3. marca (WEBNOVINY) - Klasické ortuťové manometre, ktoré sa považujú za zlatý štandard pri meraní krvného tlaku (KT) sa už onedlho nebudú používať. Súvisí to s nariadením Európskej únie, podľa ktorej sa nebudú môcť používať ani klasické ortuťové teplomery. Okrem spomínaných ortuťových manometrov sa na meranie KT používajú aj aneroidné tlakomery.

Spoločné majú to, že súčasne vyžadujú použitie fonendoskopu. Vhodné sú preto najmä pre zdravotníkov, ktorí vedia s prístrojmi správne narábať, ale naučiť sa to môže aj laik. Na meranie vlastného KT však nie sú veľmi pohodlné. Aj preto sa čoraz väčšej obľube tešia elektronické tlakomery, ktoré prešli významným technickým vývojom.

Pacienti s vysokým KT ich oceňujú najmä pre pohodlie pri meraní aj to, že výsledky vidia priamo v digitálnej podobe na displeji. Okrem toho merajú aj pulzovú frekvenciu. Ich presnosť sa overuje podľa medzinárodných štandardných protokolov BHS (British Hypertension Society), AAMI (Association for the Advancement of Medical Instrumentation) a tzv. IP protokolom podľa Európskej hypertenziologickej spoločnosti. Pri kúpe tlakomeru sa preto odporúča overiť si, či bola jeho kvalita overená uvedenými protokolmi. Na stretnutí s novinármi na to upozornil predseda Slovenskej ligy proti hypertenzii Štefan Farský, ktorý zároveň vysvetlil princípy fungovania tlakomerov.

Elektronické tlakomery sú založené na oscilometrickom princípe, nevyžadujú auskultáciu (posluch) a pacient teda nemusí použiť fonendoskop. Súvisí to s tým, že využívajú citlivé senzory v manžete, ktoré zaznamenajú prvé kmity (oscilácie), vzniknuté v momente prieniku krvi do tepny pri postupnom vypúšťaní vzduchu z manžety a takisto aj vymiznutie oscilácií v momente diastolického tlaku (DTK).

Pre osoby s vysokým KT a zároveň poruchami srdcového rytmu sa ale odporúča používanie tlakomeru, ktorý v sebe spája dve metódy merania - oscilometrickú a Korotkovovu. Práve druhá z nich, nazývaná aj auskultačná, alebo posluchová, sa vyznačuje vysokou presnosťou výsledkov merania KT. Spočíva v odpočúvaní tzv. Korotkovových oziev, ktoré sa zaznamenávajú citlivým senzorom vnútri prístroja. Súčasne však tlakomer tohto typu pracuje aj na princípe oscilometrickej metódy, na ktorej sú založené všetky digitálne tlakomery. Výhodou je, že ak nie je možné zachytiť zvuk tepu Korotkovovou metódou, technológia takéhoto tlakomeru - Duo Sensor sa automaticky prepne na zobrazovanie oscilometrického merania KT. Praktické to je najmä pre osoby s vysokým KT aj rôznymi typmi porúch srdcového rytmu.

Krvný tlak sa podarilo po prvý raz zmerať talianskemu profesorovi Scipionimu Riva-Roccimu, ktorý svoju unikátnu metódu, používanú bežne dodnes, vyvinul ešte v roku 1896. Už o deväť rokov po ňom prišiel s novou metódou merania KT ruský profesor Konstantin Korotkov. Ten popísal rôzne zvuky a šelesty, ktoré počul pri auskultácii (posluchu) tepny v lakťovej jamke pri vypúšťaní vzduchu z manžety. Následne popísal päť fáz počutých zvukov. Práve on je zakladateľom tzv. Korotkovovej metódy merania KT, ktorú lekári používajú dodnes.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať