Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Kampaň zameraná proti úrazom v domácnosti

BRATISLAVA 6. marca (WEBNOVINY) - Detský fond Slovenskej republiky (DF SR) pokračuje v kampani zameranej na zníženie úrazov detí v domácom prostredí pod názvom Aby deti nezomierali. Úrazy patria u detí k najčastejším príčinám úmrtia. Mnoho detí síce prežije, ale s rôznou mierou trvalého postihnutia.

BRATISLAVA 6. marca (WEBNOVINY) - Detský fond Slovenskej republiky (DF SR) pokračuje v kampani zameranej na zníženie úrazov detí v domácom prostredí pod názvom Aby deti nezomierali. Úrazy patria u detí k najčastejším príčinám úmrtia. Mnoho detí síce prežije, ale s rôznou mierou trvalého postihnutia.

"Súčasťou kampane DF SR sú informačné plagáty a letáky, ktoré sa budú distribuovať najmä do čakární detských lekárov, do materských centier, objavia sa aj v bratislavskej hromadnej doprave. Kampaň dopĺňajú rozhlasové spoty a billboardy," informovala na dnešnej tlačovej besede riaditeľka DF SR Alena Synková. Televízny spot Superman nabáda rodičov, aby svoje deti počas jazdy v aute pripútali.

Ako uviedla A. Synková, cieľom kampane je informovať verejnosť o rizikových miestach v domácnosti, o možnostiach ochrany detí a prevencii. Hoci mnohí rodičia považujú domov za prostredie, ktoré je bezpečné pre dieťa, až 50 percent úrazov sa stane práve v domácom prostredí. "Najčastejšie sú to pády, rezné rany, popáleniny, obareniny, otravy, topenie či dusenie," konštatovala A. Synková.

Ako dodala, takmer 200 popálených a obarených detí skončí ročne v nemocnici, pričom najohrozenejšie sú deti do troch rokov. Na Slovensku sa ročne otrávi okolo tisíc detí, najmä vo veku do piatich rokov. Sú to najčastejšie otravy požitím liekov, čistiacich a dezinfekčných prostriedkov, alkoholom, jedovatými rastlinami. "Rodičia by nemali nechávať bez dozoru deti do troch rokov a deti mladšie ako 12 rokov by nemali byť doma samy," dodala.

Úrazy sú aj vážnym celosvetovým problémom, ktorý sa jednotlivé štáty snažia riešiť vytváraním bezpečných domácností, používaním zabezpečovacích zariadení a pomôcok, využívaním nových technológií, či budovaním bezpečných komunít. "Slovensko má takýchto aktivít veľmi málo, následkom úrazu u nás zomiera trikrát viac detí ako vo Švédsku," povedala Synková. "Aby sme mohli deti dostatočne chrániť pred úrazmi, musíme poznať ich riziká. S tým súvisí potreba vytvoriť na národnej úrovni register úrazovosti detí a mladistvých v dôsledku vonkajších príčin, ktorý na Slovensku stále chýba," dodala A. Synková.

"Popáleniny detí predstavujú asi jednu tretinu všetkých popáleninových úrazov na Slovensku. To znamená, že z 25 až 27 tisíc popálenín ročne sa osem až deväťtisíc týka práve detí," konštatoval prednosta Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie FNsP v Ružinove v Bratislave Ján Koller. Ako dodal, vo vekovej skupine do štyroch rokov predstavujú popáleniny aj najčastejšiu príčinu úmrtia detí, najčastejšie sú to obareniny.

Druhou ohrozenou skupinou sú chlapci v predpubertálnom a pubertálnom veku. Najčastejšou príčinou býva narábanie s ohňom a horľavinami, prípadne lezenie po železničných vagónoch s následným zásahom vysokého napätia z trolejového vedenia. "Štatistiky dokazujú, že najohrozenejšou skupinou detí, čo sa týka popálenín, sú deti pochádzajúce zo sociálne slabších rodín a z rómskych rodín," konštatoval J. Koller.

Ako uviedol detský chirurg FNsP na bratislavských Kramároch František Horn, za každým úrazom dieťaťa je chyba dospelého človeka. "V porovnaní s celou populáciou Slovenska s jej všetkými ochoreniami sú deti po akomkoľvek úraze azda najviac diskriminovanou skupinou pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti, detských traumatologických oddelení je málo a väčšinou deti liečia lekári pre dospelých," konštatoval.

SITA, AP

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať