Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Umelo oplodnená samica slona porodila mláďa

BRATISLAVA 8. marca (WEBNOVINY) - Thajskí veterinári dnes oznámili, že umelo oplodnená samica slona ázijského porodila mláďa. Malý slon prišiel na svet včera v severnej časti mesta Lampang, v prostredí veterinárnej kliniky pre slony. Stokilové mláďa je zdravé a hneď po pôrode bolo schopné chodiť. Matka je tiež v poriadku. "Toto je prvý raz, čo ...

BRATISLAVA 8. marca (WEBNOVINY) - Thajskí veterinári dnes oznámili, že umelo oplodnená samica slona ázijského porodila mláďa. Malý slon prišiel na svet včera v severnej časti mesta Lampang, v prostredí veterinárnej kliniky pre slony. Stokilové mláďa je zdravé a hneď po pôrode bolo schopné chodiť. Matka je tiež v poriadku. "Toto je prvý raz, čo sme úspešne vykonali akt umelého oplodnenia v Thajsku a v Ázií vôbec. Dúfame, že nám to pomôže zvýšiť počet slonov, ktorý v posledných desaťročiach drasticky klesá," povedal riaditeľ kliniky Sitthidej Mahasawangkul.

Slony ázijské patria medzi ohrozené druhy, vo voľnej prírode žije už len 34 až 54 tisíc kusov. Sittidej povedal, že thajskí veterinári sa snažia vyvinúť metódu, ktorá im umožní umelo oplodniť samice zmrazenými spermiami, ktoré sa dajú uchovávať po dobu až 20 rokov. Vďaka tomuto aspektu by úsilie zachrániť slony ázijské pred vyhynutím mohlo nabrať reálnejšie kontúry. Sittidejová práca však má aj svojich odporcov, ktorí tvrdia, že proces umelého oplodnenia je neprirodzený a nepotrebný. Tí namietajú, že Thajsko má dostatok sloních samcov pre zaistenie zdravej populácie a väčšia pozornosť by sa mala zameriavať skôr na ochranu žijúcich jedincov.

SITA/AP

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať