Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Kmeňové bunky v liečbe nádorov trójskym koňom onkológie

BRATISLAVA 9. marca (WEBNOVINY) - Kmeňové bunky v liečbe nádorov sú trójskym koňom onkológie. Aspoň za také ich považujú vedci z Ústavu experimentálnej onkológie Slovenskej akadémie vied (ÚEO SAV) v Bratislave, ktorí sa zaoberajú výskumom dospelých mezenchýmových kmeňových buniek (DMKB).

BRATISLAVA 9. marca (WEBNOVINY) - Kmeňové bunky v liečbe nádorov sú trójskym koňom onkológie. Aspoň za také ich považujú vedci z Ústavu experimentálnej onkológie Slovenskej akadémie vied (ÚEO SAV) v Bratislave, ktorí sa zaoberajú výskumom dospelých mezenchýmových kmeňových buniek (DMKB).

"Tieto kmeňové bunky izolované z tukového tkaniva skúšame využiť v liečbe nádorov. V mieste nádoru sa kmeňové bunky tiež usídľujú, ale tu napomáhajú tvorbe funkčných ciev a podporného nádorového tkaniva," povedala Lucia Kučerová z ÚEO SAV. "V našom projekte sa pokúšame použiť tieto bunky na dopravenie špeciálneho liečiva na miesto rastu nádoru, teda vložiť mezenchýmovej kmeňovej bunke (MKB) do ruky zbraň," dodala L. Kučerová, ktorá na projekte spolupracuje s predsedom ÚEO SAV Čestmírom Altanerom. Ako ďalej uviedla, spomínanou "zbraňou", ktorú majú terapeutické MKB do nádoru a jeho okolia dopraviť, je cytotoxická látka. Práve jej pôsobenie bráni rastu nádoru.

Za výhody terapie kmeňovými bunkami vedci považujú, že dospelé kmeňové bunky si pacient "daruje" vlastne sám, terapia je univerzálna vo využití pre rôzne typy nádorov, odstraňuje sa pri nej neželaná toxicita a zároveň zabezpečuje aj terapiu mikrometastáz. Práve toto je podľa L. Kučerovej možno cesta k spokojnosti lekára - onkológa, aby chemoterapia, ktorú pacientovi nasadí, bola efektívna, bez toxických vedľajších účinkov, bezpečná a zároveň personalizovaná. Znamená to, že rovnako, ako je každý jedinec jedinečný, aj každý nádor je svojim spôsobom špecifický a preto najlepšie je "ušiť pacientovi terapiu na mieru".

DMKB tvoria populáciu multitalentovaných buniek, z ktorých sa tvoria kostné, spojivové a tukové bunky. Zabezpečujú regeneráciu orgánov v tele, ale aj opravu a nahradenie poškodených častí napríklad po poranení alebo po zápale a podobne.

SITA, AP

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Textová Inzercia

Zapper | Fscan - revolučné prístroje

Rieši príčinu väčšiny zdravotných problémov. Záruka kvality a profesionálna podpora zdarma.Môžete ho mať doma aj vy!

Investujte do svojho zdravia

Frekvenčná metóda - rýchla pomoc ku zdraviu! Na všetky vírusy, baktérie, pliesne a parazitov.

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.