Minister I. Valentovič stále trvá na povinnom poistení poistencov štátu vo VšZP

Napriek výhradám občianskych združení, hromadnej pripomienke občanov aj upozorneniu Protimonopolného úradu SR, ktorý namieta porušením hospodárskej súťaže, je minister zdravotníctva Ivan Valentovič stále presvedčený, že návrh zákona, ktorý obsahuje povinné poistenie tzv. poistencov štátu vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP), je správnym rozhodnutím. „Verejný záujem je nad ochranou hospodárskej súťaže,“ reagoval v dnešnej relácii STV O 5 minút 12 minister zdravotníctva. Argumentoval tým, že verejné prostriedky musia patriť pod verejnú kontrolu.

Podľa poslankyne Márie Sabolovej (KDH) sa pre zvýšenú kontrolu verejných prostriedkov nemusel meniť systém. Stačilo posilniť právomoci Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, uviedla poslankyňa. „Ak štát direktívne určí svojim poistencom, kde majú byť poistení, to isté môže urobiť aj zamestnávateľ,“ konštatovala M. Sabolová. Minister zdravotníctva je odpovedal, že sa tak aj deje.

Zdroje v zdravotníctve

Len do konca apríla bude štát platiť za ekonomicky neaktívnych poistencov 5 % z priemernej mzdy platnej v roku 2005. Ostatné mesiace v roku to má byť len 4 %. Či vláda zvýši ďalší prísun prostriedkov do zdravotníctva, závisí od ministra zdravotníctva, ktorý má práve do konca apríla urobiť racionalizačné opatrenia. „Máme pripravené kroky na prísun ďalších financií do rezortu**,“** povedal I. Valentovič. „Od 15. marca to je plošné zníženie cien liekov, čo prinesie 1,5 mld Sk, optimalizácia siete zdravotníckych zariadení, ktorá zaručí presun prostriedkov tam, kde sú potrebné a navrhovaným zákonom obmedzenie tvorby zisku v zdravotných poisťovniach, ktoré hospodária s prebytkom,“ vymenoval minister kroky, ktoré podľa neho znamenajú 3,5 mld Sk pre zdravotníctvo. Či to bude zdravotníctvu stačiť, má vláda podľa I. Valentoviča rozhodnúť v priebehu apríla.

M. Sabolová však sumu 3,5 mld Sk nevidí reálne. Zvýšenie platieb VšZP a Spoločnej zdravotnej poisťovne do nemocníc podľa nej nepôjde na zvýšenie platov zdravotníckych pracovníkov, ale na oddlženie nemocníc. „Vláda a ministerstvo zdravotníctva zatiaľ neprinieslo žiadne systémové kroky na zlepšenie situácie v zdravotníctve,“ konštatovala poslankyňa.