Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Deti nesmú mať úplnú slobodu pri výbere jedál

BRATISLAVA 15. marca (WEBNOVINY) - Nie každý rodič dokáže u svojho dieťaťa rozpoznať nastupujúcu obezitu. Aj preto sa britská vláda rozhodla odštartovať program, ktorý im v tom má pomôcť. Podľa kritikov je to ale iba kvapka v mori, pretože vzhľadom na rozmáhajúci sa trend priberania detí a mládeže, sú kroky vlády nepostačujúce.

BRATISLAVA 15. marca (WEBNOVINY) - Nie každý rodič dokáže u svojho dieťaťa rozpoznať nastupujúcu obezitu. Aj preto sa britská vláda rozhodla odštartovať program, ktorý im v tom má pomôcť. Podľa kritikov je to ale iba kvapka v mori, pretože vzhľadom na rozmáhajúci sa trend priberania detí a mládeže, sú kroky vlády nepostačujúce.

Obezitou sa zaoberá so svojím tímom aj doktorka Susan Jebb z výskumného zariadenia Human Nutrition Research, kde analyzovali hlavné prekážky pri adaptovaní sa na zdravý životný štýl. Aj keď mnohí vedia, že základom úspechu je fyzická aktivita a zmena stravovacích návykov, realita ukazuje, že len málokto sa toho pridŕža.

Zistenia tímu preukázali, že obézni ľudia si svoj problém ani neuvedomujú a doslova svoju hmotnosť ani nevnímajú. Ešte horšie vyznieva, že obezitu si nevšímajú ani u svojich detí. Každý má však na výber a môže sa slobodne rozhodnúť, ako chce žiť.

Zdá sa však, že dnešní ľudia pripisujú dôležitosť niektorým aktivitám na úkor iných. Aj preto sa napríklad za posledných 20 rokov skrátil priemerný čas na prípravu jedla z dvoch hodín na 20 minút. Prenesene to znamená, že miesto výživnej stravy a varených pokrmov dávajú prednosť sendvičom, fast foodu, nezdravým polotovarom a podobne.

Problém, s ktorým rodičia okrem iného zápasia, je, že dieťa odmieta konzumovať neznáme jedlá, zeleninu, či ovocie. Deti niekedy naozaj ťažko presvedčiť, že čo je zdravé môže byť aj chutné, no o to ťažšie je to, ak tomu neveria ani sami rodičia.

Doktorka S. Jebb tvrdí, že spomedzi všetkých, len 80 percent rodičov vie, čo spôsobuje obezitu. "Neznamená to ale, že všetci z nich si uvedomia príznaky obezity práve u svojho dieťaťa," povedala Jebb a dodala, že vyše 40 percent detí vo veku nad šesť rokov, si v polovici prípadov samy vyberajú, čo chcú večerať, no nevyberajú si múdro. "Je normálne, že rodičia sa snažia vyhnúť konfliktom s dieťaťom. Každý radšej večeria v pokojnej atmosfére, ale príliš veľa slobody môže v tomto prípade viesť k zdravotným problémom," dodala.

Nový vládny program Healthy Living Programme bude podľa ministerky verejného zdravotníctva Caroline Flint pozostávať zo sérii iniciatív na podporu rodín, ako napríklad Top Tips for Top Mums (Najlepšie tipy pre najlepšie mamy). "Informácií máme dosť, ale nie vždy vedú k zmene správania," povedala ministerka, podľa ktorej je nový program dobrým predpokladom pre aplikovanie poznatkov do skutočného života.

SITA/AP

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Textová Inzercia

Zapper | Fscan - revolučné prístroje

Rieši príčinu väčšiny zdravotných problémov. Záruka kvality a profesionálna podpora zdarma.Môžete ho mať doma aj vy!

Investujte do svojho zdravia

Frekvenčná metóda - rýchla pomoc ku zdraviu! Na všetky vírusy, baktérie, pliesne a parazitov.

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.