Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Zmena pohlavia chce podľa odborníkov čas

BRATISLAVA 16. marca (WEBNOVINY) - Hoci transsexualita je známa už celé veky, moderná medicína ju pomenovala až v 60. rokoch 20. storočia. Aj keď dnes sa definuje ako porucha psychosexuálnej identifikácie, podľa brnianskej sexuologičky Růženy Hajnovej bola v minulosti skôr tendencia stanoviť transsexuálom skôr psychiatrické diagnózy.

BRATISLAVA 16. marca (WEBNOVINY) - Hoci transsexualita je známa už celé veky, moderná medicína ju pomenovala až v 60. rokoch 20. storočia. Aj keď dnes sa definuje ako porucha psychosexuálnej identifikácie, podľa brnianskej sexuologičky Růženy Hajnovej bola v minulosti skôr tendencia stanoviť transsexuálom skôr psychiatrické diagnózy.

Zmena pohlavia nie je ani dnes samozrejmosťou, no lekári dokážu ľuďom s takouto požiadavkou vyhovieť. Pohlavná premena muža na ženu a opačne však nepatrí k najjednoduchším ani lacným zákrokom.

V Českej republike sa dá pohlavie zmeniť na dvoch miestach, v Prahe a Brne. Ako uvádza internetový portál idnes.cz, najdlhšiu tradíciu má v tejto oblasti práve klinika plastickej chirurgie Fakultnej nemocnice sv. Anny v Brne. Práve v Brne sa v roku 1975 po prvý raz, vtedy ešte v rámci Československa, podarilo vybojovať možnosť operatívne si nechať zmeniť pohlavie. Tamojší lekári vtedy zoperovali transsexuálneho muža a vytvorili mu vagínu. Dnes je z neho dáma v stredných rokoch, volá sa Pavla a dlhé roky žila v zahraničí. Po návrate do ČR sa zasadila za legislatívne úpravy, ktoré pomohli zlepšiť pozície transsexuálov.

Odborníci sa zhodujú, že premena pohlaví je finančne nákladná a navyše veľmi zložitá. Zaujímavosťou však je, že v ČR sú takéto zákroky plne hradené zdravotnými poisťovňami. Z hľadiska komplikácií je jednoduchšia premena na muža než ženu. Súvisí to s plastikou penisu, tzv. faloplastikou. Na vytvorenie mužského pohlavného údu sa tkanivo a koža odoberajú zo svalu na chrbte, no výsledkom si lekári nikdy nemôžu byť stopercentne istí. Problémom stále zostáva erekcia takéhoto penisu, lebo funkčný penis sa zatiaľ vytvoriť nepodarilo.

Premena pohlavia má podľa sexuologičky Hany Fifkovej pozitívny vplyv na psychiku transsexuála, ktorý prirodzene túži byť niekým iným. "Keď transsexuál dosiahne svoje, psychicky ho to veľmi upokojí," povedala H. Fifková pre idnes.cz. Ako ďalej dodala, premena pohlavia nemusí zabezpečiť spokojnosť klienta vždy a mnohí aj po operácií zostávajú nevyrovnaní. Súvisí to s tým, že sa celé roky sústredili na jeden jediný problém - ako zmeniť svoje pohlavie, identitu.

Nie každý transsexuál však takúto operáciu podstúpi. Mnohí sa uspokoja so zmenou mena, iní absolvujú hormonálnu liečbu. Ak sa ale napríklad žene začnú podávať mužské pohlavné hormóny, zhrubne jej hlas, začne zarastať. S týmito zmenami sa podľa sexuológa Jaroslava Zvěřinu musí vyrovnať aj do budúcnosti po vysadení liekov. Aj preto treba všetky takéto postupy dobre zvážiť.

Ako dodala R. Hajnová, to, či sa človek cíti byť ženou, alebo mužom určia zvláštne centrá v medzimozgu, ktoré sa formujú už v tehotenstve. Aj preto sa nedá transsexualita vyliečiť. Úľavou môže pre takýchto ľudí byť úprava fyzického vzhľadu tak, aby sa čo najviac podobal svojej predstave. Proces premeny pokračuje nasadením hormonálnej liečby a postupne môže pacient požiadať o operatívnu zmenu pohlavia. Celý proces vnútorného kompromisu transsexuála trvá aj niekoľko rokov.

Osoba, ktorá požiada o operáciu by mala byť v prvom rade vyrovnaná. Stalo sa totiž napríklad, že pacient nebol po operácii spokojný a spáchal samovraždu. O každom kroku preto vždy rozhoduje odborná komisia.

SITA/AP

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať