Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Projekt „check and go“ pre ľudí so zdravotným postihnutím

BRATISLAVA 19. marca (WN/PR) - Prístup k pracovnému trhu u ľudí s telesnou chybou a so zníženou schopnosťou učiť sa, je mnohokrát namáhavý. Projekt „check and go“, na ktorom spolupracuje spolu sedem Európskych krajín, má prispieť k odbúravaniu prekážok v pracovnom živote – ako pre ľudí hľadajúcich prácu, tak aj pre podniky.

BRATISLAVA 19. marca (WN/PR) - Prístup k pracovnému trhu u ľudí s telesnou vadou a so zníženou schopnosťou učiť sa je mnohokrát namáhavý. Projekt „check and go“, na ktorom spolupracuje spolu sedem Európskych krajín, má prispieť k odbúravaniu prekážok v pracovnom živote – ako pre ľudí hľadajúcich prácu, tak aj pre podniky.

Na Slovensku tento projekt zastrešuje Slovensko-Rakúska obchodná komora.

I keď téma „telesné postihnutie a pracovné miesto“ nie je žiadne tabu, napriek tomu existujú mnohé prekážky, ktoré týmto ľuďom sťažujú cestu k samostatnosti, v práci a v príjmoch. Príčiny na to sú mnohoraké: na jednej strane vedia podniky veľmi málo o prekážkach na pracovisku a ich dôsledkoch, na strane druhej uchádzači neuvádzajú presne ich špecifické individuálne požiadavky.

Aby komunikácia oboch strán neprebiehala v dvoch paralelných rovinách, ale aby obe strany presne vedeli, čo ktorý pre ich úspešné partnerstvo potrebuje, zrodil sa v jeseni minulého roka projekt „Check and go“. Podieľa sa na ňom sedem krajín EÚ – Rakúsko, Nemecko, Taliansko, Grécko, Švédsko, Slovinsko a Slovensko. Projekt chce odstrániť tieto komunikačné a informačné medzery medzi ľuďmi so zníženou schopnosťou učiť sa a zdravotne postihnutými a ich potenciálnymi zamestnávateľmi .

Nástroje pre firmy a uchádzačov

V rámci projektu sa rozvíjajú tri nástroje: „Check and go nástroj“ podporuje uchádzačov pri vytvorení individuálneho požiadavkového a prístupového profilu. Bude presne obsahovať, ktoré druhy prekážok, či už s ohľadom na mobilitu (invalidný vozík), alebo orientovanie sa (zrakovo slabší) u postihnutého vôbec existujú.

„Kvalifikačný nástroj“ poskytuje vo forme školení postihnutým ľuďom pomoc pri zlepšení mäkkých zručností a odbornej kvalifikácie relevantnej požadovanému miestu. K nim patria či už adekvátne vyjadrenie vlastných potrieb a požiadaviek, správne vystupovanie pri vstupných rozhovoroch, alebo aj správne správanie sa v kritických pracovných situáciách.

„Poradenský nástroj“ má v konečnom dôsledku podniky dobre pripraviť na uchádzačov so zdravotným postihnutím. Pritom sa má odkontrolovať kvalitatívny bezbariérový štandard, a odstránené prípadné bariéry. Tak budú podniky v stave samostatne prispôsobiť pracovné alebo vzdelávacie priestory požiadavkám uchádzačov. Mimochodom, tieto nástroje budú od polovice 2007 ako demo-verzia na internete, popr. ako CD-ROM k dispozícii. Konečná verzia bude v predaji na jar 2008.

Pre uchádzačov a podniky

Zvlášť dôležité pri rozvoji všetkých troch produktov je tzv. „Peer-Prinzip“: To znamená, že ľudia s postihnutím, sa ako experti so skúsenosťami v tejto oblasti, podieľajú na tvorbe týchto materiálov. Navyše bezprostredne na cieľoch projektu spolupracujú aj lokálne, regionálne a národné podniky a organizácie siedmich partnerských krajín. Aj oni fungujú ako experti a odovzdávajú ich skúsenosti nad rámec geografických a jazykových hraníc ďalším partnerským podnikom a organizáciám.

Na Slovensku sú to: Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska, Volkswagen Slovakia a.s., KASICO, a.s. a Slovensko – rakúska obchodná komora.

Bližšie informácie:
Maria Berithova
generálny sekretár
SLOVENSKO - RAKÚSKA OBCHODNÁ KOMORA
SLOWAKISCH - ÖSTERREICHISCHE HANDELSKAMMER
Kutlíkova 17
SK-814 99 Bratislava
Tel.: 00421 2/ 6353 67 87, 88
Fax:00421 2/ 6353 67 89
email:sohk@sohk.sk
web: www.sohk.sk
SOHK

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať