Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

S inzulínovými perami sú spokojní lekári aj pacienti

BRATISLAVA 28. marca (WEBNOVINY) - Spomedzi takmer 300-tisíc diabetikov na Slovensku si zdravotný stav šestiny z nich (50-tisíc) vyžaduje liečbu inzulínom. Kvalitu životov pacientov s diabetom 1. a 2. typu určuje okrem iného aj to, akým spôsobom si inzulín aplikujú. Jednou z možností je vpichovanie inzulínu použitím injekčnej striekačky, ktorej sa ...

BRATISLAVA 28. marca (WEBNOVINY) - Spomedzi takmer 300-tisíc diabetikov na Slovensku si zdravotný stav šestiny z nich (50-tisíc) vyžaduje liečbu inzulínom. Kvalitu životov pacientov s diabetom 1. a 2. typu určuje okrem iného aj to, akým spôsobom si inzulín aplikujú. Jednou z možností je vpichovanie inzulínu použitím injekčnej striekačky, ktorej sa však pacienti snažia čo najdlhšie vyhnúť. Podávanie inzulínu touto metódou je totiž náročné na presnosť i čas. Druhou, obľúbenejšou formou je používanie inzulínového pera (IP). Súvisí to s presnosťou dávkovania, jednoduchou obsluhou a v nemalej miere aj diskrétnosťou pri aplikovaní inzulínu. Na pracoviskách, v školách, či iných verejných priestranstvách totiž klasická striekačka a ihla diabetika čiastočne diskvalifikujú. Situácia na Slovensku je aj v používaní IP v porovnaní so západnými európskymi štátmi horšia. "V Európe používa pri podávaní inzulínu injekčnú striekačku namiesto IP už iba desať percent pacientov s diabetom. Na Slovensku je toto číslo podstatne vyššie, predstavuje až 37 percent," povedala hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre diabetes mellitus 2. typu Zuzana Németyová.

Rozdiel medzi kvalitou života pacienta požívajúceho IP a užívateľom klasickej metódy predstavuje značný rozdiel. Výsledky prieskumov uvádzajú, že 95 percent pacientom sa požívaním IP zlepšila kvalita života, pričom pozitívnu zmenu neuvádzala len mladá veková skupina, ale i pacienti strednej a staršej vekovej skupiny. "Používanie striekačky si vyžaduje erudíciu a zdatnosť pacienta. Pacient musí najskôr pred podaním inzulínu 30 až 60 minút vybrať inzulín z chladničky, následne natiahnuť inzulín z liekovky do striekačky, overiť správnosť natiahnutej dávky a aplikovať ho. Samotný priamy čas potrebný na podanie inzulínu je priemerne tri až desať minút v závislosti od zručnosti pacienta," povedala doktorka Adriana Ilavská z Diabetologickej ambulancie ŽNsP v Bratislave. Aplikácia inzulínu striekačkou si navyše vyžaduje neznečistené prostredie a dostatočný priestor na rozloženie potrebných pomôcok, čo pacientom sťažuje podávanie inzulínu. V praxi sa pritom lekári často stretávajú s vysokým percentom chybovosti v presnosti podanej dávky. "Nepresné dávkovanie s odchýlkami spôsobuje vyššiu pravdepodobnosť výskytu hyperglykémie alebo hypoglykémie. Presné dávkovanie pomocou IP znamená aj pre nás, ako lekárov, lepšiu kontrolu pacienta a tým lepšie výsledky liečby cukrovky," povedal podpredseda Slovenskej diabetickej komory Vladimír Uličiansky. Manipulácia s IP je podľa odborníkov jednoduchšia,pretože si vyžaduje iba vloženie náplne inzulínu do pera. Nastavenie dávky inzulínu sa odpočítava zrakom, teda nastavená dávka sa zobrazí na stupnici a súčasne sluchom - sledovaním počtu kliknutí. Následne je pero pripravené na použitie. Priemerný čas aplikácie jednej dávky inzulínu trvá celkovo 25 až 35 sekúnd.

SITA/AP

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať