Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Fajčiari sú každoročne chorí o osem dní dlhšie

PARÍŽ 29. marca (WEBNOVINY) - Fajčiari sú každý rok v priemere o osem dní dlhšie chorí ako ich kolegovia, ktorí nefajčia. Zistili to švédski vedci v prieskume, ktorého výsledky vo štvrtok zverejnilo najnovšie číslo britského magazínu Tobacco Control. Švédi sledovali v rokoch 1998 až 1991 vyše 14 000 pracovníkov. Priemerný počet dní, v ktorých pre chorobu ...

PARÍŽ 29. marca (WEBNOVINY) - Fajčiari sú každý rok v priemere o osem dní dlhšie chorí ako ich kolegovia, ktorí nefajčia. Zistili to švédski vedci v prieskume, ktorého výsledky vo štvrtok zverejnilo najnovšie číslo britského magazínu Tobacco Control.

Švédi sledovali v rokoch 1998 až 1991 vyše 14 000 pracovníkov. Priemerný počet dní, v ktorých pre chorobu neprišli do práce, bol 25, veľké rozdiely sa však zistili práve medzi fajčiarmi a nefajčiarmi. Fajčiari totiž ročne chýbali z práce pre chorobu až 34 dní, zatiaľ čo ich kolegovia - bývalí fajčiari 25 a celoživotní nefajčiari len 20 dní. Rozdiel medzi počtom dní medzi fajčiarmi a nefajčiarmi nakoniec výskumníci po zarátaní faktorov ako socioekonomické prostredie, obezita alebo častá konzumácia alkoholu znížili na osem.

Tobacco Control pripomína, že počet vymeškaných dní z práce je vo Švédsku celkovo dosť vysoký. Zatiaľ čo Švédi sa každoročne nedostavia pre chorobu do práce priemerne 25 dní, Briti si vystačia len s deviatimi dňami.

SITA/AFP/AP

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať