Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Slovenky nevyužívajú mamografy dostatočne

BRATISLAVA 29. marca (WEBNOVINY) - Slovenské ženy nevyužívajú možnosť mamografického vyšetrenia dostatočne. Z celkového počtu viac ako 1,3 milióna žien vo veku nad 40 rokov, ktoré majú nárok na mamografické vyšetrenie v rámci prevencie raz za dva roky, nebolo vyšetrených takmer 80 percent. Príčin tohto stavu je hneď niekoľko. Najčastejšie to býva strach, ...

BRATISLAVA 29. marca (WEBNOVINY) - Slovenské ženy nevyužívajú možnosť mamografického vyšetrenia dostatočne. Z celkového počtu viac ako 1,3 milióna žien vo veku nad 40 rokov, ktoré majú nárok na mamografické vyšetrenie v rámci prevencie raz za dva roky, nebolo vyšetrených takmer 80 percent. Príčin tohto stavu je hneď niekoľko. Najčastejšie to býva strach, nedostatočná organizácia práce, chabá osveta či znalosť nárokov na preventívne vyšetrenia. Možnosť vyšetrenia sa navyše líši v závislosti od regiónov. Najviac mamografických vyšetrení sa robí v Bratislavskom a Košickom kraji, najmenej v Žilinskom. V niektorých regiónoch sú navyše čakacie lehoty na mamografiu až niekoľkomesačné. Vyšetrenia môže komplikovať aj staršia technika - dva najstaršie funkčné mamografy na Slovensku majú 29 a 30 rokov.

Aj keď počet nádorových ochorení prsníka na Slovensku vzrastá, až 90 percent všetkých pacientok má šancu na vyliečenie, no iba za predpokladu, že sa nádor zachytí v prvom štádiu. Lekári preto odporúčajú sekundárnu prevenciu v podobe samovyšetrenia prsníkov, vhodné je vyšetrenie lekárom, mamografické vyšetrenie a ultrazvukové vyšetrenie. V súvislosti s tým štartuje nový projekt zdravotnej poisťovne Dôvera, v rámci ktorého budú môcť jej klientky nad 40 rokov od 1. apríla podstúpiť mamografické vyšetrenie na jednom z 25 vybraných zariadení do 15 pracovných dní. Každá záujemkyňa môže zatelefonovať na bezplatné telefónne číslo 0800 150 150, kde jej pracovník centra poskytne informácie o podmienkach a presnom postupe a prepojí ju na zazmluvnené pracovisko podľa miesta bydliska, kde si následne dohodne presný termín vyšetrenia. Zoznam zazmluvnených pracovísk bude prístupný aj na internete, takže poistenkyňa sa môže v prípade záujmu objednať na vyšetrenie aj individuálne.

SITA/AP

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Textová Inzercia

Zapper | Fscan - revolučné prístroje

Rieši príčinu väčšiny zdravotných problémov. Záruka kvality a profesionálna podpora zdarma.Môžete ho mať doma aj vy!

Investujte do svojho zdravia

Frekvenčná metóda - rýchla pomoc ku zdraviu! Na všetky vírusy, baktérie, pliesne a parazitov.

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.