Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Bývalí spolupracovníci Zajaca vítajú možné zrušenie nemocníc

BRATISLAVA 4. apríla (WEBNOVINY) - Health Policy Institute (HPI) víta dohodu ministerstva zdravotníctva a zdravotných poisťovní o vyradení desiatich nemocníc zo systému úhrad z verejného zdravotného poistenia. Ak by išlo o medializované nemocnice, touto redukciou by sa mal podľa HPI lôžkový fond zmenšiť o 1 211 postelí, pričom ročné náklady na ústavnú ...

BRATISLAVA 4. apríla (WEBNOVINY) - Health Policy Institute (HPI) víta dohodu ministerstva zdravotníctva a zdravotných poisťovní o vyradení desiatich nemocníc zo systému úhrad z verejného zdravotného poistenia. Ak by išlo o medializované nemocnice, touto redukciou by sa mal podľa HPI lôžkový fond zmenšiť o 1 211 postelí, pričom ročné náklady na ústavnú zdravotnú starostlivosť v týchto zariadeniach predstavovali 575 mil. Sk. Uvádza sa to v stanovisku, ktoré HPI poskytol agentúre SITA.

HPI upozorňuje, že samotné zrušenie týchto nemocníc neznižuje zdravotné potreby obyvateľstva. "Týmto krokom sa vytvára predpoklad na efektívnejšie využitie 575 mil. Sk, ktoré doteraz smerovali do týchto nemocníc," uvádza HPI. Zároveň podľa inštitútu bude možné efektívnejšie využiť kapacity zostávajúcich nemocníc.

Podľa HPI je otázne, či navrhovanú redukciu bude vláda považovať za dostatočné racionalizačné opatrenie na to, aby sa navýšila platba štátu za poistencov štátu aj po 1. máji 2007. Podľa platnej legislatívy platí štát za každého svojho poistenca mesačne 5 % z priemernej mzdy v národnom hospodárstve, ale len do konca apríla 2007. Od 1. mája sa platba znižuje na pôvodné 4 % z priemernej mzdy. Vláda v decembri 2006 podmienila prílev ďalších zdrojov zo štátneho rozpočtu do zdravotníctva prijatím racionalizačných opatrení.

Ministerstvo zdravotníctva a zdravotné poisťovne sa v utorok dohodli na zozname nemocníc, ktoré poisťovne vyhodnotili ako neefektívne. Ministerstvo odmietlo tieto nemocnice konkretizovať, podľa medializovaných informácií by však malo ísť o zdravotnícke zariadenia v Krupine, Krompachoch, Gelnici, Modre, Novom Meste nad Váhom, Sobrancoch, Stropkove, Veľkom Krtíši, železničnú a vojenskú nemocnicu v Košiciach. Nemocnice v Novom Meste nad Váhom, Stropkove a železničná nemocnica v stredu odmietli, že by hospodárili neefektívne.

HPI je občianske združenie presadzujúce fungovanie zdravotných systémov, ktoré podporujú zodpovednosť pacienta, poskytovateľa a nákupcov zdravotnej starostlivosti. Zakladateľmi HPI sú bývalí spolupracovníci exministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca, ktorí sa podieľali na jeho reforme zdravotníctva v SR.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať