Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Stropkovská nemocnica sa bojí o svoju existenciu

PREŠOV/STROPKOV 4. apríla (WEBNOVINY) - Nemocnica Stropkov, s.r.o., sa údajne ocitla na zozname deviatich zdravotníckych zariadení, ktoré ministerstvo zdravotníctva a poisťovne považujú za neefektívne a je možné, že ich vyčlenenia zo zariadení platených z prostriedkov verejného zdravotného poistenia.

PREŠOV/STROPKOV 4. apríla (WEBNOVINY) - Nemocnica Stropkov, s.r.o. sa údajne ocitla na zozname deviatich zdravotníckych zariadeniach, ktoré ministerstvo zdravotníctva a poisťovne považujú za neefektívne a je možné, že ich vyčlenenia zo zariadení platených z prostriedkov verejného zdravotného poistenia.

Konateľ stropkovskej nemocnice Daniel Čura agentúre SITA potvrdil, že nikto im túto informáciu oficiálne neoznámil. Dozvedel sa to len z médií, o zániku ich zariadenia nevedia nič ani na Úrade Prešovského samosprávneho kraja. So Všeobecnou zdravotnou poisťovňou majú podpísanú zmluvu do konca júna. Podľa hodnotenia nemocníc sa z celkového počtu 110 nemocníc umiestnili v tomto roku na 14. mieste, vlani boli 22. Preto podľa D. Čuru zvolený postup rezortu zdravotníctva nemá logiku.

V stropkovskej nemocnici pracuje spolu 53 zamestnancov, z toho je 5 lekárov, 18 zdravotných sestier a 8 odborných pracovníkov pri röntgene a na rehabilitácii. V nemocnici sú štyri oddelenia - geriatria, paliatívne, doliečovacie a pre dlhodobo chorých s počtom 48 lôžok, prevažne pre chronických pacientov. V okrese Stropkov žije vyše 20 tis. obyvateľov, klientelu však tvoria aj pacienti z okresov Medzilaborce, Svidník a Vranov nad Topľou.

Podľa D. Čuru v tomto regióne nemocnica bez prostriedkov verejného zdravotného poistenia nemá šancu existovať. Neprežije z doplnkového zdravotného poistenia alebo financovaním od pacientov-samoplatcov, či reprofilovaním na zariadenie s výhradne sociálnymi lôžkami, ako to navrhuje ministerstvo. Takýto krok by podľa D. Čuru znamenal pre stropkovskú nemocnicu zánik. Zdravotnícky personál príde o prácu, v širšom regióne sa nemajú kde zamestnať, keďže všetky nemocnice v okolí prešli na úsporný režim.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať