Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Deti z Kréty sa chránia pred astmou zdravou stravou

BRATISLAVA 5. apríla (WEBNOVINY) - Jedálny lístok typický pre krajiny v oblasti Stredozemného mora by mohol pomôcť pri predchádzaní vzniku respiračných alergií a astmy. Vyplýva to z výskumu britských, španielskych a gréckych vedcov, ktorí sledovali viac ako 700 detí z krétskeho vidieku, kde nie je vysoké percento alergikov ani astmatikov.

BRATISLAVA 5. apríla (WEBNOVINY) - Jedálniček typický pre krajiny v oblasti Stredozemného mora by mohol pomôcť pri predchádzaní vzniku respiračných alergií a astmy. Vyplýva to z výskumu britských, španielskych a gréckych vedcov, ktorí sledovali viac ako 700 detí z krétskeho vidieka, kde nie je vysoké percento alergikov ani astmatikov.

Zistili, že deti konzumujúce veľké množstvo ovocia a zeleniny netrpeli alergiami a už vôbec nie astmou. Britskí experti tvrdia, že to navyše potvrdzuje súčasné poznatky o tom, že zdravá strava môže pomôcť kontrolovať príznaky astmy. Zistenie je pre nich dôležité aj preto, že vo Veľkej Británii trápi astma každé desiate dieťa.

Cieľom výskumu bolo zistiť, prečo deti v niektorých častiach Európy ako práve vo Veľkej Británii astmu dostanú, zatiaľ čo iné, ako napríklad tie z Kréty, sú voči nej odolnejšie. Rodičia detí vo veku od sedem do 18 rokov mali za svoje deti odpovedať ako často jedia 58 vybratých potravín zoradených v deviatich kategóriách - zelenina, ovocie, orechy, ryby, cereálie, mliečne výrobky, mäso, hydina, margaríny a oleje. Potvrdilo sa, že stredomorská kuchyňa je mimoriadne bohatá na zeleninu a ovocie a skromná na saturované tuky.

Vedci informovali, že 80 percent detí na Kréte konzumuje čerstvé ovocie a viac ako dve tretiny z nich aj čerstvú zeleninu minimálne dvakrát denne. Približne tristo detí zo vzorky konzumuje pomaranče, jablká, rajčiaky a hrozno každý deň. Vedci sa domnievajú, že práve ich konzumácia má ochranné účinky proti alergickej rinitíde (sennej nádche) a dýchavičnosti. Červené hrozno totiž obsahuje vysoké percento antioxidantov ako aj polyfenol resveratrol známy svojimi protizápalovými účinkami.

Deti, ktoré jedli dostatočné množstvo orechov, bohatých na vitamín E najmenej tri razy týždenne, mali zasa menšie problémy so zadýchavaním. Vitamín E zasa pomáha telu brániť sa deštrukcii buniek spôsobených pôsobením voľných radikálov. Orechy navyše obsahujú vysoké hodnoty horčíka, čo podľa niektorých výskumníkov podporuje činnosť pľúc. Zaujímavé však je, že 331 deťom z výskumu, ktoré konzumovali margarín viac ako raz týždenne, hrozilo dvojnásobne vyššie riziko vzniku astmy a alergickej rinitídy.

SITA/AP

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať