Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Liga proti rakovine chce v zbierke Deň narcisov prelomiť rekord

BRATISLAVA 9. apríla (WEBNOVINY) - Jedenásty ročník Dňa narcisov sa uskutoční v piatok 13. apríla. Vlaňajší výnos zo zbierky bol rekordný, spolu predstavoval 18 373 517 korún, z ktorých sa na onkologické projekty použilo takmer 15 a pol milióna korún. Výkonná riaditeľka Ligy proti rakovine (LPR) Eva Kováčová verí, že tento rok sa im podarí zlomiť doteraz neprekonanú hranicu a vyzbierať 20 miliónov korún.

BRATISLAVA 9. apríla (WEBNOVINY) - Jedenásty ročník Dňa narcisov sa uskutoční v piatok 13. apríla. Vlaňajší výnos zo zbierky bol rekordný, spolu predstavoval 18 373 517 korún, z ktorých sa na onkologické projekty použilo takmer 15 a pol milióna korún. Výkonná riaditeľka Ligy proti rakovine (LPR) Eva Kováčová verí, že tento rok sa im podarí zlomiť doteraz neprekonanú hranicu a vyzbierať 20 miliónov korún.

Ciele Dňa narcisov sa nemenia - z vyzbieraných peňazí sa podporia projekty venované boju s rakovinou, podpore onkologických pacientov, ich rodín a výskumu. Prezidenta LPR Eva Siracká, upozorňuje, že odborníci očakávajú v najbližších rokoch nárast onkologických ochorení až o 50 % a v roku 2020 by mohli zasiahnuť až 16 miliónov ľudí na celom svete.

Dôsledky rakoviny sú podľa ligy obrovské - rakovina postihuje nielen pacienta, jeho rodinu a priateľov, ale celú spoločnosť. Liga chce preto aj z tohtoročnej zbierky použiť väčšiu časť peňazí na prevenciu a pomoc pri liečbe rakoviny. Verí, že sa podarí dokončiť doteraz jej najväčší projekt - vybudovanie Národného onkologického centra.

Cieľom Národného onkologického centra bude zlepšiť kvalitu života onkologických pacientov a poskytovať poradenské, konzultačné a preventívne služby aj pre širokú verejnosť. Centrum bude na Brestovej ulici v Bratislave. Budovu v hodnote 17,5 milióna korún, v ktorej bude centrum sídliť, kúpila LPR v septembri 2005 a po roku začala jeho prestavbu. Práce by mali skončiť v septembri a ak pôjde všetko podľa plánu, otvoria ho koncom roka.

Budovanie Národného onkologického centra hradí LPR najmä z 2 % dane z príjmu osôb a firiem. Z tohto zdroja a z peňazí od komerčných partnerov ligy by sa mali platiť i jeho náklady. Centrum poskytne to, čo podľa E. Sirackej zanedbáva štát – prevenciu a starostlivosť o pacientov s recidívou a zomierajúcich.

LPR tiež prevádzkuje linku pomoci. K dispozícii je od pondelka do štvrtka od 14. do 16. na telefónnom čísle 02/52 96 51 48 alebo bezplatne na Šafárikovom námestí č. 4 v Bratislave. Od roku 1998 ponúka stredným školám výučbu nepovinného predmetu – Onkologická výchova. Vytvorila tiež domov pre rodičov onkologických pacientov na bratislavských Kramároch. Pripravuje detské letné tábory a rekondičné pobyty, vydáva množstvo informačných materiálov. V októbri tradične ponúka akcie v rámci Týždňa proti rakovine a vo februári upozorňuje na Svetový deň proti rakovine. Pracuje aj na ďalších projektoch.

Do Dňa narcisov môže verejnosť už prispievať poslaním ľubovoľnej SMS na číslo 848 v sieti Orange a T-Mobile do 20. apríla. Hodnota jednej SMS je 30 korún. Operátori odvedú na účel zbierky celú túto sumu a poslanie SMS zákazníkom nespoplatňujú. Prispieť do zbierky sa dá priamym dobrovoľným finančným príspevkom počas Dňa narcisov do pokladničiek zbierky a tiež poslaním príspevku na účet Dňa narcisov – 2629740400/1100. Viac informácii možno získať na http://www.lpr.sk.

Na Slovensku ročne pribudne približne 23 tisíc nových prípadov rakoviny.

SITA, AP

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Textová Inzercia

Zapper | Fscan - revolučné prístroje

Rieši príčinu väčšiny zdravotných problémov. Záruka kvality a profesionálna podpora zdarma.Môžete ho mať doma aj vy!

Investujte do svojho zdravia

Frekvenčná metóda - rýchla pomoc ku zdraviu! Na všetky vírusy, baktérie, pliesne a parazitov.

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.