Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Poisťovne žiadajú ministerstvo doplniť chýbajúcu legislatívu

BRATISLAVA 13. apríla (WEBNOVINY) - Združenie zdravotných poisťovní SR (ZZP) vyzvalo pacientske a zdravotnícke organizácie, aby sa obrátili na ministerstvo zdravotníctva so žiadosťou o doplnenie legislatívnych noriem, ktoré doteraz nepripravilo. Ako informoval výkonný riaditeľ ZZP Eduard Kováč, ministerstvo tak znemožňuje zdravotným poisťovniam aj ...

BRATISLAVA 13. apríla (WEBNOVINY) - Združenie zdravotných poisťovní SR (ZZP) vyzvalo pacientske a zdravotnícke organizácie, aby sa obrátili na ministerstvo zdravotníctva so žiadosťou o doplnenie legislatívnych noriem, ktoré doteraz nepripravilo. Ako informoval výkonný riaditeľ ZZP Eduard Kováč, ministerstvo tak znemožňuje zdravotným poisťovniam aj poskytovateľom zdravotnej starostlivosti skvalitňovať starostlivosť a služby pre občanov. "Ministerstvo napríklad doteraz neaktualizovalo staré nevyhovujúce indikátory kvality a neopravilo ani nevykonateľný predpis o minimálnej sieti zdravotníckych zariadení. Bez toho nemožno fundovane rozhodnúť o racionalizácii nemocníc v prospech pacientov," uviedol Kováč.

Konkrétne návrhy riešení podľa Kováča už ZZP aj poskytovatelia spoločne odovzdali ministerstvu zdravotníctva vlani v lete. Doteraz sa nič neudialo. "Sme presvedčení, že minister zdravotníctva zlyháva nielen pri predkladaní dôležitých návrhov zákonov a ich noviel, ktorými by sa mali riešiť, no neriešia skutočné problémy slovenského zdravotníctva. Nezvláda ani prípravu sekundárnej legislatívy, teda rôznych vyhlášok či nariadení, ktoré zdravotné poisťovne i zdravotníci nevyhnutne potrebujú ku každodennej činnosti,“ uviedol Kováč.

Zdravotnícky sektor podľa ZZP stále čaká na rýchle riešenie problematiky indikátorov kvality, minimálnej siete zdravotníckych zariadení, katalógu a zoznamu výkonov, čakacích listín, dispenzarizácie pacientov, ako aj naštartovanie prác na kategorizácii chorôb a na novom platobnom mechanizme pre nemocnice. "Pokiaľ sa tak nestane, v konečnom dôsledku na to doplatia pacienti. Momentálne totiž bez predpisov nie je možné dostatočne odborne a objektívne hodnotiť kvalitu poskytovateľov a poskytovanej starostlivosti a teda ani fundovane reštrukturalizovať sieť nemocníc," dodal Kováč.

Takisto nie je podľa ZZP možné seriózne stanovovať ceny zdravotníckych výkonov, spravodlivejšie platiť nemocniciam, viesť čakacie listiny pacientov podľa vhodných štandardných pravidiel, nezaťažovať zdravotníkov zbytočnou byrokraciou, ani pripraviť podmienky na rozvoj individuálneho zdravotného poistenia.

Členmi ZZP SR sú súkromné zdravotné poisťovne, ktoré pôsobia na slovenskom trhu. Ide o poisťovne Dôvera, Apollo, Európsku zdravotnú poisťovňu a Union zdravotnú poisťovňu. Poisťovne, ktorých stopercentným akcionárom je štát, mali v ZZP štatút pozorovateľa, no do združenia nevstúpili.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať