Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Pacientky s osteoporózou by uprednostili mesačnú liečbu

BRATISLAVA 19. apríla (WEBNOVINY) - Na prevenciu treba klásť dôraz aj v prípade osteoporózy, ktorá je spoločensky najvýznamnejším ochorením pohybového aparátu súčasnosti. Tá je vždy efektívnejšia a lacnejšia než liečba ochorenia, prípadne osteoporotických zlomenín. Keď však zlyhajú zložky primárnej, sekundárnej či terciárnej prevencie, nastupuje liečba.

BRATISLAVA 19. apríla (WEBNOVINY) - Na prevenciu treba klásť dôraz aj v prípade osteoporózy, ktorá je spoločensky najvýznamnejším ochorením pohybového aparátu súčasnosti. Tá je vždy efektívnejšia a lacnejšia než liečba ochorenia, prípadne osteoporotických zlomenín. Keď však zlyhajú zložky primárnej, sekundárnej či terciárnej prevencie, nastupuje liečba.

Tá musí byť komplexná a vyžaduje si čas. Jej cieľom je zabrániť vzniku zlomenín. Ak už má pacient osteoporotickú zlomeninu, hlavným cieľom je zabrániť vzniku ďalšej. Na liečbu osteoporózy sa dnes využíva niekoľko liekových skupín - bisfosfonáty, selektívne modulátory estrogénových receptorov (SERM), kalcitonín, metabolity vitamínu D, rekombinantný parathormón a stroncium ranelát.

Slabá adherencia (zotrvanie v liečbe) podnietila odborníkov k hľadaniu novej, pohodlnejšej forme liečby, ktorej by pacienti ostali verní. Príčin, prečo takými často nie sú, je hneď viacero. Okrem iného, ako dôvod uvádzajú, že nemajú stanovený rizikový profil pre zlomeninu, obávajú sa nežiadúcich účinkov liečby, odrádzajú ich aj zložité a nepohodlné dávkovacie režimy a pod.

“Štúdie potvrdzujú, že na ochorenie sa viac ako rok lieči iba o niečo viac ako polovica pacientiek. Z výsledkov dotazníkového prieskumu VIVA, do ktorého sa zapojilo 1 635 slovenských pacientiek vyplýva, že mesačný liečebný režim by pred denným, resp. týždenným uprednostnilo až 76 % z nich,“ povedal profesor Juraj Payer.

Takúto možnosť ponúka liečba bisfosfonátom - perorálnym ibandronátom pri ktorej sa v prípade posmenopauzálnej osteoporózy (PMO) potvrdila redukcia rizika stavcových zlomenín a má porovnateľný bezpečnostný profil ako pri podávaní lieku raz denne. “Je veľmi dôležité, aby pacient dodržiaval presne stanovenú liečbu, ktorú mu predpíše lekár. Úspešnosť liečby osteoporózy závisí najmä od biologickej účinnosti terapie, správneho užívania (compliance), zotrvávania na dlhodobej liečbe (perzistencie) a bezpečnosti liečby,“ povedala doktorka Alexandra Letkovská z Národného ústavu reumatických chorôb (NÚRCH) v Piešťanoch.

Aj preto pred rokom odštartoval prvý vzdelávací program pre osoby ohrozené osteoporózou. Verejnosti ho jeho autori predstavili pod názvom Raz mesačne. Upozorniť mal aj na to, že kľúčovým faktorom pre efektívnosť terapie je dlhodobá liečba, najmä pri chronických ochoreniach, akým osteoporóza nepochybne je. “Vyše 50 % pacientov nedodržiava dlhodobú liečbu a 20 % si dokonca po odchode od lekára nevyzdvihne ani predpis,“ dodal J. Payer. Súčasťou projektu bolo upozorniť, že takéto prerušenie liečby, alebo jej veľmi nepravidelné užívanie, môže viesť k jej zlyhaniu. “Znamená to, že očakávaný priaznivý efekt liečby na zníženie rizika zlomenín, ktorý bol jednoznačne preukázaný pri správnom užívaní lieku, sa v tomto prípade nedostaví,“ dodal doktor Zdenko Killinger.

Osteoporóza sa rozlišuje na primárnu a sekundárnu. Najčastejšie sa vyskytujúcou je prvá z nich, tvoria ju dva hlavné typy - postmenopauzálna (PMO) a senilná. PMO sa prejaví asi desať rokov po menopauze, najčastejšie sa vyskytuje vo veku 50 až 70 rokov. Senilná postihuje jedincov oboch pohlaví po dovŕšení 70 rokov.

Viac informácií o ochorení ponúka náhľad na internetovú stránku www.razmesacne.sk. Pre odbornú i laickú verejnosť sú k dispozícii aj bezplatné infolinky 0800 500 943 a 0800 500 666, a to v pondelok až piatok od 13. do 16.h.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať