Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Obezita súvisí aj s prvou menštruáciou

BRATISLAVA 25. apríla (WEBNOVINY) - Odborníci predpokladajú, že v roku 2010 bude vo svete asi milión obéznych detí. Riziko detskej obezity sa podľa nich dá predpovedať v závislosti od toho, v akom veku matka dieťaťa po prvý raz menštruovala. Vyplýva to zo štúdie britských vedcov, ktorú uskutočnili na vzorke 6 000 detí. Výsledky štúdie potvrdili, že ...

BRATISLAVA 25. apríla (WEBNOVINY) - Odborníci predpokladajú, že v roku 2010 bude vo svete asi milión obéznych detí. Riziko detskej obezity sa podľa nich dá predpovedať v závislosti od toho, v akom veku matka dieťaťa po prvý raz menštruovala. Vyplýva to zo štúdie britských vedcov, ktorú uskutočnili na vzorke 6 000 detí. Výsledky štúdie potvrdili, že deti matiek, ktoré začali menštruovať skôr, mali väčšiu šancu stať sa obéznymi. Zistenia by mohli pomôcť identifikovať rizikové deti.

To, kedy dievčina prežije svoju prvú menštruáciu je podľa mnohých tiež podmienené genetikou a údajne je to až dedičné. Ženám, ktoré začnú menštruovať skôr tiež hrozí, že budú v neskoršom veku obézne. Vyššou hmotnosťou ako ich rovesníčky sa tieto ženy vyznačujú už v puberte.

V poslednej štúdií sa zistilo, že matky, ktoré začali menštruovať pred jedenástym rokom boli päťkrát častejšie obézne ako tie, ktoré prvú menštruáciu prežili v 15. roku. Deti matiek z prvej skupiny boli v 9. roku života vyššie aj ťažšie ako deti z druhej skupiny. Dievčatá matiek so skoršou menštruáciou (pred 11. rokom) prežívajú prvú menštruáciu tiež ako ich matky - pred 11. rokom života. Čo sa týka detí z prvej skupiny, obéznejšie boli až trikrát častejšie ako tie z druhej.

Vedci ďalej sledovali aj premeny vo vývoji týchto detí. Rast a priberanie na hmotnosti sledovali na 900 deťoch od narodenia do 9. roku života. Presvedčili sa, že vek, v ktorom ich matky prežili prvú menštruáciu sa spája s rastom a priberaním na hmotnosti detí až do druhého roku života. Deti, ktoré rýchlejšie rastú sa dostanú skôr aj do puberty, ale tiež prestanú skôr rásť, takže ako dospelí nemusia byť vysokí.

Výskum viedol detský endokrinológ Ken Ong z Medical Research Council Epidemiology Unit na Cambridge University. "Skorá puberta, zdá sa, môže znamenať zvýšené riziko obezity od detstva až po dospelosť," povedal. "Čas prvej menštruácie je úzko spätý s hmotnosťou a je dobre známe, že čím ďalej, tým je u dievčat včasnejšia," povedala doktorka Tabitha Randell z University Hospital Nottingham. Podľa nej sú však environmentálne faktory rovnako dôležité ako genetické.

SITA/AP

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať