Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Sedavé zamestnanie nemusí bolieť

BRATISLAVA 27. apríla (WEBNOVINY) - Zdravie moderného človeka ovplyvňujú rôzne faktory, medzi inými aj sedavé zamestnanie, ktoré sa týka čoraz väčšieho počtu ľudí. Nesprávne sedenie a slabá fyzická aktivita postupne vedú k ochabnutiu svalstva. Najviac trpia svaly podieľajúce sa na správnom držaní tela.

BRATISLAVA 27. apríla (WEBNOVINY) - Zdravie moderného človeka ovplyvňujú rôzne faktory, medzi inými aj sedavé zamestnanie, ktoré sa týka čoraz väčšieho počtu ľudí. Nesprávne sedenie a slabá fyzická aktivita postupne vedú k ochabnutiu svalstva. Najviac trpia svaly podieľajúce sa na správnom držaní tela.

Ochabnuté svalstvo na seba upozorní stŕpnutím až bolesťami šije, chrbta, či krížovej oblasti. Špecialista na precvičovanie Róbert Brimich z Wellfit Centra Dell preto odporúča po každej hodine sedavej práce desať minút strečingového cvičenia. Svaly chrbta sa spevňujú rôznymi cvikmi, zásadou však je neopierať sa pri nich chrbtom o operadlo. Po dlhšej práci je vhodné striedať sedenie na stoličke a fitlopte. Ľudia so sedavým zamestnaním by sa nemali brániť žiadnej príležitosti hýbať sa a teda ani vyhýbať sa schodiskám. Tí, ktorí strávia v práci v kresle či stoličke väčšiu časť dňa by mali denne cvičiť aspoň pol hodinu.

Okrem toho, zvlášť v týchto teplých dňoch Brimich pripomína potrebu dodržiavania pitného režimu. Dospelý človek by mal vypiť asi dva litre vody denne. V horúcich dňoch, akých bude čoraz viac, by to malo byť ešte o liter viac. K základným pilierom úspechu patrí pravidelná strava aspoň päťkrát denne, skôr v menších porciách. Vhodné je, keď ľudia raňajkujú ovocie, resp. ovocné šťavy. Odľahčia si tým tráviace ústrojenstvo a ušetria energiu. "Jedzte bez ponáhľania a držte sa zásady - kašovitú stravu pite a tekutú hryzte," dodal cvičiteľ. Dôležité je, a to predovšetkým zo zdravotných dôvodov, kontrolovať si hmotnosť. Ak napríklad osoba skonzumuje asi o sto kalórií denne viac ako si telo vyžaduje, ročne môže pribrať o štyri až päť kilogramov.

Kondícia sa dá preveriť rôzne, napríklad v ľahu. Na chrbát si človek ľahne na päť minút pričom si meria pulz. Potom by sa mal pomaly postaviť a zmerať si pulz opakovane. Rozdiel medzi dvoma meraniami vyšší ako dvadsať signalizuje zníženú výkonnosť srdca. Zdatnosť sa dá otestovať aj tak, že jedinec spraví tridsať drepov a následne si zmeria pulz. Index zdatnosti sa vypočíta, ak sa od súčtu všetkých troch hodnôt odpočíta číslo 200 a výsledok vydelí číslom 10. Hodnota vyššia ako 13 znamená neuspokojivú kondíciu.

Vyvážený životný štýl a podpora zdravých návykov sa dostáva čoraz viac aj na pracoviská. Slovenská verejnosť ešte minulý rok rozpačito sledovala snahu o zavedenie rozcvičiek vo firme Kia Motors Slovakia. To, čo mnohí manažéri ale aj bežní zamestnanci v zahraničí považujú za bežné, na Slovensku nie vždy funguje. Všetko ale vždy závisí od jednej aj druhej strany a ich ochoty spolupracovať. Svedčí o tom projekt Týždeň zdravia, ktorý sa dnes končí v Európskom obchodnom centre Dell v Bratislave. Aktivít podporujúcich zdravý životný štýl sa počas neho mohlo zúčastniť 1 600 pracovníkov, ktorí sa aktívne zapájali do športových podujatí, súťaží i prednášok.

Filozofia ústretovosti voči zamestnancom, možnosť dovzdelávať sa, rôzne zdravotné, športové a rekreačné benefity motivujú zamestnancov k väčším výkonom. Tí sú automaticky spokojnejší, čo sa prejaví aj na ich komunikácii s klientmi, udržujú sa v dobrej kondícii a forme, čím zasa klesá ich chorobnosť a práceneschopnosť. V neposlednom rade je záujem zamestnávateľa o svojich zamestnancov veľkým dôvodom na ich lojalitu. A spokojní zamestnanci ku konkurencii zväčša neodchádzajú.

SITA/AP

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať