Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

MZ SR zatiaľ nezverejní zoznam 9 neefektívnych nemocníc

BRATISLAVA 30. apríla (WEBNOVINY) - Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR zatiaľ nechce zverejňovať zoznam deviatich nemocníc, ktoré zdravotné poisťovne označili ako neefektívne. Zoznamu sa v rámci pripomienkového konania k správe o stave optimalizácie siete zdravotníckych zariadení dožadovali úrad Košického samosprávneho kraja a Asociácia nemocníc Slovenska.

BRATISLAVA 30. apríla (WEBNOVINY) - Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR zatiaľ nechce zverejňovať zoznam deviatich nemocníc, ktoré zdravotné poisťovne označili ako neefektívne. Zoznamu sa v rámci pripomienkového konania k správe o stave optimalizácie siete zdravotníckych zariadení dožadovali úrad Košického samosprávneho kraja a Asociácia nemocníc Slovenska.

MZ to však odmietlo s tým, že zoznam v súčasnosti nie je verejný. Košický, žilinský, banskobystrický a bratislavský kraj vo svojich pripomienkach odmietali počty postelí, o ktoré treba zredukovať sieť, resp. spochybnili samotnú redukciu ako nástroj na zefektívnenie systému. Ich pripomienky však MZ neakceptovalo s tým, že sú neodôvodnené, alebo sú názorom či konštatovaním a preto ich nie je možné zapracovať do materiálu.

Zdravotná poisťovňa Apollo nesúhlasila s tvrdením MZ, že zdravotné poisťovne sa zhodli na neefektívnych nemocniciach. MZ preto upravilo v texte materiálu informáciu, podľa ktorej sa tak na 36 neefektívnych nemocniciach zhodli štátne zdravotné poisťovne. Dôvera a Apollo tiež nesúhlasili s tvrdením, že všetky zdravotné poisťovne sa zhodli na prieniku deviatich neefektívnych nemocníc. MZ však trvá na svojom, i keď vo vyhodnotení pripomienkového konania pripustilo, že predstavitelia poisťovní sa zhodli verbálne, no nie v písomnej forme. Združenie zdravotných poisťovní SR poslalo ministerstvu návrh na ďalší postup pri optimalizácii siete, ten však MZ s odôvodnením, že odporúčanie sa nedá zapracovať do materiálu, neakceptovalo.

Spoločná zdravotná poisťovňa (SZP) a Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou k navrhovanej správe nemali žiadne pripomienky. Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) poslala iba opravu gramatických chýb, ktoré boli v pôvodnom návrhu materiálu. Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja SR upozorňuje pri rušení, príp. privatizácii zdravotníckych zariadení na fakt, že niektoré zariadenia čerpali v minulosti peniaze zo štrukturálnych fondov. V takomto prípade by bolo nutné čerpané peniaze vrátiť. MZ túto pripomienku vzalo na vedomie s tým, že sa táto otázka zohľadní pri príprave individuálnych projektov.

Podľa definitívneho návrhu správy, ktorou by sa mala v najbližšom čase zaoberať vláda, na Slovensku chýba 11 tis. sociálnych lôžok, pričom k ich vytvoreniu by mala pomôcť aj transformácia niektorých zdravotníckych zariadení. Ministerstvá zdravotníctva a práce preto v súčasnosti rokujú o možnom uplatnení budov nemocníc a ich obslužného personálu v systéme poskytovania služieb na sociálnych lôžkach. V druhom polroku tohto roka sa majú pripraviť dôkladné projekty všetkých konkrétnych zariadení na iné využitie. Cieľom je vytvoriť jednotlivo také modely, aby neohrozili zamestnanosť v daných regiónoch. Do potrebných priestorov sociálnej siete by sa malo tiež investovať prostredníctvom eurofondov. Správa ministerstva zdravotníctva uvádza, že počet lôžok, o ktoré je treba zredukovať sieť zdravotníckych zariadení, je 6 193.

Neverejný zoznam nemocníc vytvorili poisťovne na základe geografickej dostupnosti a nahraditeľnosti, výkonnosti a kvality poskytovaných služieb. Ide pritom o zariadenia, ktoré nie sú v prevažnej miere využiteľné pre liečbu akútnych stavov. Do týchto nemocníc ide ročne 2,1 mld. Sk. Ak by tieto nemocnice neboli financované poisťovňami, ušetrilo by sa 700 mil. Sk ročne. Reprofilácia by do systému získala približne 750 lekárov a 2 300 zdravotných sestier. Ak by sa všetci títo zdravotnícki pracovníci zamestnali v nemocniciach v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva, čo však nie je celkom reálne, mohlo by to priniesť zvýšenie miezd o 15,4 %.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Textová Inzercia

Zapper | Fscan - revolučné prístroje

Rieši príčinu väčšiny zdravotných problémov. Záruka kvality a profesionálna podpora zdarma.Môžete ho mať doma aj vy!

Investujte do svojho zdravia

Frekvenčná metóda - rýchla pomoc ku zdraviu! Na všetky vírusy, baktérie, pliesne a parazitov.

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.