Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Nová nadácia Ikaros bojuje proti rakovine kože

BRATISLAVA 4. mája (WEBNOVINY) - Cieľom novovzniknutej Nadácie pre výskum a liečbu rakoviny Ikaros je organizovať a podporovať projekty s myšlienkou boja proti rakovine kože. Na dnešnej tlačovej konferencii o aktivitách organizácie informovali správca nadácie Martin Babinčák a hovorca Marián Štefan.

BRATISLAVA 4. apríla (WEBNOVINY) - Cieľom novovzniknutej Nadácie pre výskum a liečbu rakoviny Ikaros je organizovať a podporovať projekty s myšlienkou boja proti rakovine kože. Na dnešnej tlačovej konferencii o aktivitách organizácie informovali správca nadácie Martin Babinčák a hovorca Marián Štefan.

Ikaros vznikol koncom marca tohto roku, jeho odbornými garantkami sú lekárky Viera Strmeňová a Eva Minariková, ktoré sa tematike malígneho melanómu venujú viac ako 30 rokov. "Nadácia Ikaros sa bude prioritne venovať podpore výskumných centier, organizácií a podpore preventívnych programov a publikácií, tiež organizovaniu konferencií, vedeckých seminárov a podobne, ale aj vzdelávaniu lekárov prvého kontaktu," uviedol Babinčák. Nadácia plánuje svoje aktivity rozvrhnúť do celého roka, nielen do obdobia pred a počas leta. V zime sa chce sústrediť na návštevníkov solárií.

V týchto dňoch odštartoval Ikaros pilotnú dotazníkovú akciu Bezpečné slnko všetkým. Po tom, čo respondenti vypíšu dotazníky, odborníci vyhodnotia ich odpovede a následne ich zaradia do jednej zo štyroch skupín podľa rizikovosti ohrozenia. Do projektu sú zapojení dermatológovia z celého Slovenska. Tí si budú pacientov z rizikových skupín pozývať na preventívne prehliadky a ďalšie vyšetrenia. Cieľovými skupinami sú najmä rodiny s deťmi a materské škôlky. Otázky sú cielené na výskyt nádorov kože v rodine, na reakciu kože na slnku, teda takzvaný fototyp, ďalej na prítomnosť pigmentových znamienok, ale aj správanie sa na slnku.

V rámci svetového dňa melanómu Euromelanoma Day, ktorý pripadol na 7. mája, pripravil Ikaros niekoľko aktivít. Súbežne s dotazníkovou kampaňou spustí aj osvetovú. Prostredníctvom bulletinov a letákov sa bude snažiť verejnosť upozorniť na elementárne chyby, ktoré sa môžu negatívne odraziť na zdraví kože. Ľudia si, napríklad často neuvedomujú, že sa nestačí natrieť až na pláži, ale mali by tak urobiť aspoň dvadsať minút predtým, alebo že viacnásobným natieraním sa opaľovacím krémom človek faktor ochrany pred UV-žiarením nezvýši. Mýtom tiež je, že sa opaľujeme len vtedy, keď ležíme na pláži. Odborníci zároveň upozorňujú, že omnoho viac ako napríklad poľnohospodári, ktorí na slnku často trávia celý deň, sú ohrození príležitostní dovolenkári. "Tí po celý rok sedia v kancelárii a na exotickú dovolenku sa vyberú raz, alebo dvakrát ročne. V tomto prípade je spálenie omnoho nebezpečnejšie. Slnko je pre pokožku prospešné a liečivé, chceme však ľudí naučiť, ako si ho môžu užívať s mierou," uviedol Štefan. Ikaros si tiež predsavzal naučiť ľudí prispôsobiť intenzitu ochranného faktora opaľovacieho krému intenzite slnka a okolnostiam.

V poradí treťou pripravovanou akciou je kampaň Bezpečné slnko deťom. Ikaros zorganizuje odborné tímy, ktoré sa budú počas leta pohybovať po slovenských aquaparkoch a kúpaliskách. Tento raz budú lekári a aktivisti k ochrane svojej pokožky pred nebezpečným žiarením vychovávať deti, ktoré majú najmenšiu imunitu kože. Mobilní lekári budú prítomným bezplatne vyšetrovať znamienka, poskytnú im tiež ďalšie poradenstvo. Dostanú i omaľovávanky s náučnými textami a ďalšie materiály prispôsobené veku detí.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať