Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Racionalizačné opatrenia má pripraviť Valentovič

BRATISLAVA 7. mája (WEBNOVINY) - Opatrenia na racionalizáciu zdravotníctva bude musieť vypracovať minister Ivan Valentovič. Tak znie výsledok pondelňajších koaličných rokovaní. Ako uviedol predseda strany Smer-SD Robert Fico, predsedovia koaličných strán sa v pondelok nerozprávali o konkrétnych návrhoch, nakoľko podľa nich ide o odborné záležitosti. ...

BRATISLAVA 7. mája (WEBNOVINY) - Opatrenia na racionalizáciu zdravotníctva bude musieť vypracovať minister Ivan Valentovič. Tak znie výsledok pondelňajších koaličných rokovaní. Ako uviedol predseda strany Smer-SD Robert Fico, predsedovia koaličných strán sa v pondelok nerozprávali o konkrétnych návrhoch, nakoľko podľa nich ide o odborné záležitosti. Tie sú v kompetencii ministra a politici mu môžu dať len určité mantinely. Podľa Fica by Valentovičove návrhy mali byť vo vláde do dvoch týždňov, zároveň však vyhlásil, že koaličná rada nezadala ministrovi žiadny termín. Medzi mantinelmi, za ktoré minister svojimi návrhmi nesmie ísť, je podľa Fica rušenie celých nemocníc alebo zavedenie poplatkov. Oblasti, v ktorých by minister mohol mať priestor na racionalizáciu, sú podľa Fica stanovenie minimálneho počtu poistencov zdravotných poisťovní alebo objem peňazí, ktoré si môžu poisťovne započítať do zisku. Premiér zároveň avizoval možné zníženie limitu správneho fondu zdravotných poisťovní, ktorý je v súčasnosti 4 % z vybraného poistného. "Táto výška by určite mala byť menej ako 4 %," vyhlásil Fico.

Predsedovia všetkých troch koaličných strán vrátane predsedu SNS Jána Slotu vyjadrili jednoznačnú podporu ministrovi Valentovičovi. Slota pripustil, že má k fungovaniu rezortu zdravotníctva určité výhrady, poprel však, že by jeho doterajšie vyjadrenia smerovali k návrhu na výmenu ministra. "V žiadnom prípade som však nehovoril, že by SNS chcela nejako spochybniť post ministra zdravotníctva," vyhlásil Slota.

R. Fico odmietol myšlienku, že by ministra Valentoviča riadil niekto iný. Protestoval aj proti názoru opozície a zdravotníkov, že minister dosiaľ neurobil nič. "Pán minister je veľmi aktívny," zdôraznil Fico. "Prichádzajú návrhy, rieši problémy," vysvetlil Fico. Podľa neho Valentovič prebral rezort v "úplnom marazme". V prvom rade musel podľa premiéra zrušiť poplatky za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a znížiť daň z pridanej hodnoty na lieky a zdravotnícke pomôcky.

Predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar potvrdil, že koaliční partneri sa v pondelok nedohodli na zavedení jednej štátnej zdravotnej poisťovne. Tento systém presadzuje strana Smer-SD, no odmietajú jej dvaja koaliční partneri. Ako dodal Slota, o možnostiach systému zdravotného poistenia sa predsedovia rozprávali a v rámci diskusie prebrali niekoľko možných variantov.

Mečiar skonštatoval, že pri krokoch v zdravotníctve budú zrejme nevyhnutné aj nepopulárne kroky. Koaliční partneri sa zhodli na tom, že je potrebná reprofilácia lôžok, no o konkrétnych krokoch nerokovali, nakoľko opäť ide o technickú vec, ktorá je v kompetencii ministra zdravotníctva.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať