Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Akcia Nebuďte pod tlakom bojuje proti hypertenzii

BRATISLAVA 16. mája (WEBNOVINY)V Bratislave dnes na troch miestach bojovali proti hypertenzii, teda pokročilému štádiu neliečeného vysokého krvného tlaku. Informačno-osvetový projekt Nebuďte pod tlakom sa uskutočnil pri príležitosti Medzinárodného dňa hypertenzie (17. mája). Do akcie sa zapojilo 181 ľudí, z toho 130 žien a 51 mužov. Percento osôb s ...

BRATISLAVA 16. mája (WEBNOVINY)V Bratislave dnes na troch miestach bojovali proti hypertenzii, teda pokročilému štádiu neliečeného vysokého krvného tlaku. Informačno-osvetový projekt Nebuďte pod tlakom sa uskutočnil pri príležitosti Medzinárodného dňa hypertenzie (17. mája). Do akcie sa zapojilo 181 ľudí, z toho 130 žien a 51 mužov. Percento osôb s vyšším krvným tlakom stúpa s vekom, čo preukázal aj dnešný projekt. Hypertenzia spôsobuje v pokročilom štádiu u starších ľudí nepríjemnosti ako bolesti hlavy a zlé dýchanie, dokonca skracuje život. Zapríčiňuje cievne mozgové príhody, zlyhanie obličiek či ischemické ochorenia srdca. Ako povedal Prezident Slovenskej kardiologickej spoločnosti Ján Murín, existujú domnienky, že súvisí aj s demenciou. Optimálna cieľová hodnota krvného tlaku zdravého človeka je 120/80, lekári ale uvádzajú ešte nižšiu 115/75. S každým zvýšením systolického tlaku o 20 a diastolického o 10 milimetrov ortuťového stĺpca sa dvojnásobne zvyšuje riziko všetkých kardiovaskulárnych príhod. "Vo všetkých krajinách klesá kardiovaskulárna mortalita. U nás našťastie nestúpa, ale ani neklesá," uviedol primár Oddelenia neinvazívnej kardiovaskulárnej diagnostiky Fakultnej nemocnice s poliklinikou Bratislava-Ružinov Gabriel Kamenský. Z Epidemiologickej štúdie z roku 2001 vyplýva, že hypertenziou trpí na Slovensku 41 percent pacientov. Cieľové hodnoty tlaku pritom dosahuje len 8,7 pacientov. Epidemický rozmer hypertenzie potvrdzuje aj prognóza, že by sa mal počet chorých zvýšiť do roka 2025 o päť percent.

Vysokému krvnému tlaku sa dá predchádzať zdravým životným štýlom, teda pohybom, zdravou stravou či vyhýbaním sa stresu. Medzi príčiny vysokého krvného tlaku totiž patrí aj obezita a fajčenie. Paradoxom však zostáva, že napriek jednoduchej diagnostike hypertenzia často nie je diagnostikovaná a napriek jednoduchej liečbe zostáva často neliečená.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať