Vysoký krvný tlak trápi 30 % populácie

Vysokým krvným tlakom v súčasnosti trpí vyše 30 % slovenskej populácie, medzi ľuďmi nad 60 rokov je to až 50 %. Svetová liga proti hypertenzii vyhlásila 17. máj 2007 za Svetový deň hypertenzie. Poznať výšku svojho tlaku a celkove svoj zdravotný stav je jedným z predpokladov predchádzania civilizačným chorobám. „Arteriálna hypertenzia je závažné ochorenie, ktoré vysoko ovplyvňuje zdravotný stav slovenskej populácie. Jej následky nemožno podceňovať – ochorenie nemusia sprevádzať žiadne subjektívne príznaky, môže však náhle spôsobiť srdcový infarkt, mozgovú mŕtvicu, zlyhanie srdca alebo ľadvín,“ tvrdí doc. MUDr. Štefan Farský, predseda Slovenskej ligy proti hypertenzii.

Výrobca zdravotníckych pomôcok chce v rámci prevencie vyjsť v ústrety tým, ktorí si chcú odmerať tlak aj sami. V lekárňach a zdravotníckych predajniach je dostupný tlakomer Tensoval® duo control s technológiou Duo Sensor, ktorý poskytuje presné výsledky merania. Jeho používanie je veľmi jednoduché.

Tlakomer Tensoval duo control kombinuje dve metódy merania krvného tlaku. Umožňuje dvojnásobné presné meranie a uloženie priemerných hodnôt meraní. Korotkovova (tzv. posluchová) metóda merania krvného tlaku, využívaná lekármi v ordináciách, sa vyznačuje vysokou presnosťou výsledkov a menšou náchylnosťou k chybnému meraniu. Umožňuje získanie presných hodnôt meraní aj u pacientov, ktorí trpia poruchami srdcovej arytmie.

U pacientov, ktorí majú zvuk tepu taký slabý, že ho nemožno Korotkovovou metódou zachytiť, technológia Duo Sensor automaticky prepne tlakomer na zobrazovanie oscilometrického merania krvného tlaku. Táto metóda umožňuje merať krvný tlak na základe tepových vĺn prebiehajúcich v tepnách namiesto zvukov tepu a používajú ju všetky doterajšie elektronické tlakomery na trhu.

Pri meraní tlaku sa snažte dodržať tieto pravidlá:

  1. Krvný tlak si treba merať vždy v rovnakom čase.
  2. Hodinu pred meraním krvného tlaku sa nesmie fajčiť ani piť káva.
  3. Dve až tri minúty pred meraním si treba pokojne sadnúť a až potom začať meranie.
  4. Tlak sa nemeria, ak má pacient silné nutkanie na močenie.
  5. Pred prvým meraním si treba pozorne prečítať návod na použitie meracieho prístroja.
  6. V priebehu merania sa pacient nesmie hýbať.
  7. Pri meraní sa pacient nesmie s nikým rozprávať.
  8. Medzi jednotlivými meraniami treba dodržať prestávku zhruba 5 minút.
  9. Namerané hodnoty si treba zapísať do preukazu o krvnom tlaku.
  10. Tlak si treba merať pravidelne.