Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Na trhu je nový prípravok núdzovej antikoncepcie

BRATISLAVA 17. mája (WEBNOVINY) - Na slovenský trh dorazil nový prípravok núdzovej antikoncepcie, pracujúci na báze účinnej látky levonorgestrelu. Núdzová antikoncepcia sa vo svete používa už 30 rokov a je to jediná metóda, ktorá sa môže použiť po nechránenom pohlavnom styku na prevenciu neželaného otehotnenia.

**Táto forma antikoncepcie je dokázateľne bezpečná a určená predovšetkým ženám so zriedkavým pohlavným stykom, v núdzovom prípade prasknutia či zvlečenia kondómu alebo po zlyhaní prirodzených metód, akými sú prerušovaný styk a periodická abstinencia. Núdzová antikoncepcia sa používa až po pohlavnom styku. Nie je určená pre bežné užívanie.

Ako uviedol na dnešnej tlačovej konferencii predseda Spoločnosti pre plánované rodičovstvo Michal Kliment, účinná látka tejto antikoncepcie je registrovaná ako núdzová antikoncepcia v 137 krajinách sveta, pričom v 37 je dostupná formou voľného predaja. Voľný predaj je od mája roku 2005 povolený aj na Slovensku.

Mechanizmus účinku látky predovšetkým obmedzuje účinok spermií a blokuje procesy, v dôsledku ktorých dozrieva embryo. Z týchto dôvodov teda nemožno považovať núdzovú antikoncepciu za metódu likvidácie plodu, pretože oplodnené vajíčko sa nezačne vyvíjať. Liek na báze levonorgestrelu má pomerne vysokú účinnosť, ktorá však s oddialením užitia po pohlavnom styku klesá. Ako tvrdí M. Kliment, voľný predaj je dôležitý, pretože kým sa žena dostane k doktorovi, stráca drahocenný čas. Nový prípravok, dostupný na slovenskom trhu, sa užíva jednorázovo, najneskôr do 72 hodín po nechránenom styku.

SITA** BRATISLAVA 17. mája (WEBNOVINY) - Na slovenský trh dorazil nový prípravok núdzovej antikoncepcie, pracujúci na báze účinnej látky levonorgestrelu. Núdzová antikoncepcia sa vo svete používa už 30 rokov a je to jediná metóda, ktorá sa môže použiť po nechránenom pohlavnom styku na prevenciu neželaného otehotnenia.

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať