Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Zarastenie plešiny vlasmi je iba otázkou času

BRATISLAVA 21. mája (WEBNOVINY) - Aj na poranenej pokožke v oblasti hlavy dokážu vyrásť nové vlasy. Základ pre toto tvrdenie vytvorili vedci z Lekárskej fakulty pri Pennsylvánskej univerzite vo Filadelfii, ktorí sledovali dej odohrávajúci sa v hojacej sa pokožke myší. Tú myšiam naschvál stiahli na rozlohe niekoľkých centimetrov štvorcových. I

BRATISLAVA 21. mája (WEBNOVINY) - Aj na poranenej pokožke v oblasti hlavy dokážu vyrásť nové vlasy. Základ pre toto tvrdenie vytvorili vedci z Lekárskej fakulty pri Pennsylvánskej univerzite vo Filadelfii, ktorí sledovali dej odohrávajúci sa v hojacej sa pokožke myší. Tú myšiam naschvál stiahli na rozlohe niekoľkých centimetrov štvorcových.

Ich záver prekvapil o to viac, že až doteraz sa uznávala skôr teória, podľa ktorej sa už poškodené vlasové vačky (folikuly) nikdy nezahoja. Aj preto sa vedci až doteraz domnievali, že na hlave s poškodenou pokožkou už vlasy rásť nezačnú. Nové pokusy ale dokázali, že opak je pravdou. Myšiam totiž v priebehu niekoľkých týždňov vyrástla na poškodenej pokožke nová srsť. Aj keď nebola taká hustá ako pôvodná, i málo je viac ako nič. Informoval o tom internetový portál lidovky.cz.

Dôkazy o podobnom mechanizme nie sú celkom nové. V literatúre sa s nimi dalo stretnúť už v 50. rokoch 20. storočia. V rámci nového pokusu však mohli vedci využiť aj najnovšie technológie a poznatky z oblasti genetiky. Na čele výskumného tímu stál George Cotsarelis. Spolu s kolegami zistil, že v poškodenej pokožke sa nanovo spúšťajú pochody, ktoré sa inak odohrávajú v tele plodu.

V bunkách, ktoré sa pred zranením nepodieľali na funkcii vlasových vačkov stúpla aktivita génov, zúčastňujúcich sa na raste vlasových vačkov v počiatkoch života. Tiež sa im podarilo objaviť gén významný pre tvorbu nových vačkov. Keď sa im podarilo tento gén (tzv. wnt) zablokovať, myšiam sa nové vlasové vačky nevytvárali. Keď sa aktivoval, poškodené miesto zarástlo.

Vedci veria, že zistenia sa im podarí aplikovať aj na ľuďoch. Výsledky liečby sú dôležité pre odstránenie plešivosti, ktorú mnohí muži považujú za hendikep. Podľa Desa Tobina z univerzity v Batforde, zistenia dobre manifestujú všestrannosť dospelých kmeňových buniek, ktoré by sa dali využiť aj pri liečbe zranení či v regeneratívnej medicíne.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať