Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Nový liek na trhu zastaví menštruáciu a zabráni tehotenstvu

BRATISLAVA 24. mája (WEBNOVINY) - V Spojených štátoch amerických sa na trh dostal prvý liek schopný úplne zastaviť menštruáciu. Užívať sa musí denne a zároveň pôsobí ako prevencia voči otehotneniu. Informoval o tom internetový portál news.bbc.co.uk.

**Štandardné kontraceptívne lieky sú vytvorené tak, že sa užívajú každé tri týždne, následne ich žena počas týždňa, v ktorom menštruuje vysadí. Odborníci si kladú otázku, prečo je liek sprístupnený, aj keď zatiaľ nie sú známe jeho dlhodobé účinky. Jedným z nich je aj sociologička Jean Elson z University of New Hampshire.

Úrad pre kontrolu liekov a potravín (FDA) však tvrdí, že liek aj tak nie je určený pre každého. Asi polovica testovaných žien napríklad ukončila testovanie ešte pred oficiálnym koncom, pretože im spôsoboval nepravidelné a nepredvídateľné krvácanie. Liek obsahuje nízku dávku hormónov (ethinyl estradiol a levonorgestrel), v súčasnosti často používaných ako účinné látky v antikoncepčných tabletkách. Štúdia ukazuje, že liek bol taký účinný v prevencii tehotenstva ako iný antikoncepčný liek od toho istého výrobcu. Rozdiel je ale v tom, že keďže žena nemenštruuje, ťažšie rozpozná, či je, alebo nie je tehotná.

Názory na liek sa rôznia, minimálne v USA sa začalo na túto tému vášnivo diskutovať. Doktorka Vanessa Cullins z Americkej federácie plánovaného rodičovstva (PPFA) rozhodnutie FDA privítala. Podľa nej liek môže pomôcť ženám, ktorých menštruačný cyklus sprevádzajú silné bolesti hlavy, citlivosť poprsia, nadúvanie alebo kŕče. "Pre ženy v takej situácii dokážem benefity tohto lieku pochopiť, ale vo väčšine prípadov nie. Menštruácia je totiž bežná súčasť života a nie dôvod na užívanie liekov na jej zastavenie," kontrovala sociologička Jean Elson.

Podľa psychologičky Pauly Derry citovanej v odbornom časopise British Medical Journal, takýto liek môže spôsobiť niečo, čo je v prírode neobvyklé a preto neprirodzené. K opačnému názoru sa prikláňa Toni Belfield z britskej spoločnosti pre plánované rodičovstvo (FPA) podľa ktorého je to pre ženy, ktoré nechcú deti, veľmi dobrá alternatíva. Dostupnosť lieku pozitívne hodnotia aj tí, ktorí majú skúsenosti s tým, že ženy, aby predišli menštruácii, začali užívať antikoncepčné tabletky z nového balenia už v 22 deň cyklu.

SITA** BRATISLAVA 24. mája (WEBNOVINY) - V Spojených štátoch amerických sa na trh dostal prvý liek schopný úplne zastaviť menštruáciu. Užívať sa musí denne a zároveň pôsobí ako prevencia voči otehotneniu. Informoval o tom internetový portál news.bbc.co.uk.

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať