Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Skupina detí s nárokom na vakcináciu zdarma sa zväčšila

BRATISLAVA 25. mája (WEBNOVINY) - Vláda SR na svojom zasadnutí v stredu vzala na vedomie informáciu Ministerstva zdravotníctva SR (MZ SR) o plnení Národného imunizačného programu (NIP) v roku 2006. Okrem zhrnutia poznatkov o očkovaní na Slovensku naznačila aj ďalší vývoj v prospech rozširovania NIP o nové vakcíny vrátane vakcíny proti pneumokokom. ...

BRATISLAVA 25. mája (WEBNOVINY) - Vláda SR na svojom zasadnutí v stredu vzala na vedomie informáciu Ministerstva zdravotníctva SR (MZ SR) o plnení Národného imunizačného programu (NIP) v roku 2006. Okrem zhrnutia poznatkov o očkovaní na Slovensku naznačila aj ďalší vývoj v prospech rozširovania NIP o nové vakcíny vrátane vakcíny proti pneumokokom. V oblasti prevencie závažných ochorení spôsobených baktériou Streptococcus pneumoniae sa tak v posledných mesiacoch udialo niekoľko dôležitých zmien. Za jednu z výrazných možno považovať aprílové rozhodnutie Kategorizačnej komisie MZ SR, ktoré presnejšie definovalo a rozšírilo skupinu rizikových detí, ktorým očkovanie konjugovanou vakcínou proti pneumokokom uhradí poisťovňa. "Bol schválený návrh, ktorý zabezpečí, že od 1. júla tohto roku preplatia zdravotné poisťovne očkovanie proti pneumokokom napríklad aj všetkým deťom do dvoch rokov, ktoré sa narodili predčasne, teda do 37. týždňa tehotenstva a deťom, ktoré mali nízku pôrodnú hmotnosť (do 2 500 gramov)," povedala predsedníčka pracovnej skupiny pre kategorizáciu vakcín Henrieta Hudečková.

Rozširovanie NIP je v súlade s odporúčaniami Svetovej zdravotnej organizácie (WHO) ako aj v súlade s realizáciou očkovania v ostatných členských štátoch Európskej únie (EÚ). Jedným z cieľov je aj zavedenie povinného očkovania u vybraných skupín populácie, ktoré sú vystavené zvýšenému nebezpečenstvu pneumokokových infekcií. Pracovná skupina pre imunizáciu Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) opakovane odporučila i zavedenie povinného očkovania dojčiat a celoplošné povinné očkovanie 60 a viacročných osôb proti týmto infekciám.

Európsku stratégiu prijala EÚ, v SR ju schválila vláda a implementáciou jej záverov poverila MZ SR do konca roka 2007. Stratégia definuje potrebu zmien v oblasti financovania plošných vakcinačných aktivít a rozšírenia palety plošnej vakcinácie o vakcináciu proti pneumokokom. "Očkovanie rizikových skupín proti pneumokokom je len prvý krok, ktorý však nestačí. Väčšina detí, ktoré ochorejú na pneumokokové ochorenia, do rizikovej skupiny nepatrí. Preto je nevyhnutné hľadať cesty, ako čo najskôr zaviesť očkovanie proti pneumokokom do plošného očkovania aj u nás," dodala Hudečková. Plošné očkovanie proti pneumokokom už funguje napríklad vo Veľkej Británii, Nemecku, ale aj Grécku a Portugalsku.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať