Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Pediatri nie sú spokojní so stravou slovenských detí

BRATISLAVA 1. júna (WEBNOVINY) - Výživa slovenských dojčiat a batoliat nie je ideálna. Práve strava detí v tomto veku je mimoriadne dôležitá, pretože ovplyvňuje celoživotné stravovacie návyky dieťaťa a má vplyv aj na rozvoj civilizačných ochorení. Príkladom je obezita a vysoký krvný tlak.

BRATISLAVA 1. júna (WEBNOVINY) - Výživa slovenských dojčiat a batoliat nie je ideálna. Práve strava detí v tomto veku je mimoriadne dôležitá, pretože ovplyvňuje celoživotné stravovacie návyky dieťaťa a má vplyv aj na rozvoj civilizačných ochorení. Príkladom je obezita a vysoký krvný tlak.

Odborníci sa zhodujú, že výživa je zvlášť dôležitá v prvých troch rokoch dieťaťa. Kritické obdobie, keď strava môže ovplyvniť kvalitu života o niekoľko desaťročí, sa začína už v prenatálnom štádiu. Viacero štúdií potvrdilo, že strava dieťaťa môže významne ovplyvniť správanie jeho génov – nastavením metabolických rytmov a ovplyvnením pravdepodobnosti srdcovo-cievnych ochorení a obezity v staršom veku.

Pred rodičmi však často stojí ťažká úloha: vybrať pre svoje dieťa z bohatej ponuky rôznorodých produktov také, ktoré sú najlepšie.

Kritické obdobie od 0 do 3 rokov sa tak označuje preto, že vtedy dieťa prechádza najväčšími zmenami, z ktorých si môže mnohé preniesť do dospelosti. Netýka sa to len spomínaných rizík vzniku obezity a srdcovo-cievnych chorôb, ale aj fungovania imunitného systému, či neskôr správneho fungovania mozgu.

"Výživa je v určitých etapách vývoja organizmu rozhodujúcim faktorom na zdravotný stav populácie. Správne stravovacie návyky treba pestovať už od dojčenského veku. Jedlo, ktoré je konzumované v detstve, má dôležitý vplyv na ďalší rast a vývoj telesných funkcií. Už v detskom veku sa na základe výberu konzumovanej stravy, jej kvality a kvantity, môže naprogramovať ďalší rast a metabolizmus organizmu," povedala na tlačovej besede detská gastroenterologička Iveta Čierna z 2. Detskej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Detskej fakultnej nemocnice v Bratislave.

Na potrebu zlepšenia stravovacích návykov detí upozornili aj závery prieskumu medzi 50 slovenskými pediatrami, v ktorom určité znepokojenie vo veci dojčenskej výživy vyjadrilo 40 percent respondentov a vo veci výživy batoliat až 74 percent lekárov. Medzi najproblematickejšie faktory patrí podľa nich priveľa sladkostí a sladkých nápojov v strave, nedostatočný pitný režim a nedostatok ovocia a zeleniny v detskej strave. Za príčiny problémov označili aj nesprávne stravovacie návyky v rodinách, protichodné informácie zverejňované v médiách, ale aj nedostatočnú znalosť výživových potrieb dieťaťa.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať