Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Úbytok testosterónu znamená vyššie riziko úmrtia

BRATISLAVA 7. júna (WEBNOVINY) - Nízka hladina testosterónu zvyšuje riziko úmrtia u mužov nad 50 rokov. Vyplýva to z najnovšej štúdie amerických vedcov, do ktorej sa zapojilo 800 mužov starších ako 50 rokov. Podľa nej, tým s nižšou hladinou hormónu hrozilo riziko úmrtia vyššie o 33 percent. Napriek tomu vedci na zvýšenie hladiny tohto hormónu neodporúčajú ...

BRATISLAVA 7. júna (WEBNOVINY) - Nízka hladina testosterónu zvyšuje riziko úmrtia u mužov nad 50 rokov. Vyplýva to z najnovšej štúdie amerických vedcov, do ktorej sa zapojilo 800 mužov starších ako 50 rokov. Podľa nej, tým s nižšou hladinou hormónu hrozilo riziko úmrtia vyššie o 33 percent. Napriek tomu vedci na zvýšenie hladiny tohto hormónu neodporúčajú dopovať sa náhradnými preparátmi. Varujú pritom, že ich užívanie môže mať nepriaznivý vplyv a odporučili mužom radšej zostať fit a udržiavať si dobrú kondíciu tak dlho ako je to možné.

Nedostatok testosterónu sa prejavuje tak, že muž stráca svoju akčnosť, životný elán, vitalitu. Optimisticky mysliaci muž sa môže zmeniť na nespokojného, zádrapčivého neurotika. Jeho výkon a nasadenie klesajú, môžu nastúpiť depresie.

To, že hladina testosterónu postupne s vekom klesá, je isté. V štúdii sa napríklad nízka hladina tohto hormónu prejavila u 29 percent účastníkov. Vedci spozorovali, že u mužov s nižšou hladinou testosterónu sa trojnásobne častejšie vyskytovali rizikové faktory pre vznik tzv. metabolického syndrómu. Medzi nimi sú vysoká hladina cholesterolu, vysoký krvný tlak, či vysoká hladina cukru v krvi a iné.

Štúdiu viedla doktorka Gail Laughlin, ktorá pôsobí ako profesorka na Katedre rodiny a preventívnej medicíny na Kalifornskej univerzite v San Diegu. "Naša štúdia naznačuje, že spojenie medzi hladinou testosterónu a smrťou nesúvisí s nejakou chorobou," povedala Laughlin. Ako dodala, hladinu hormónu môže ovplyvniť životný štýl, čo môže byť odpoveďou na všetky tieto problémy. Jej kolegyňa, profesorka Elizabeth Barrett-Connor povedala, že dopĺňať si hladinu testosterónu voľnopredajnými produktmi nie je vhodné.

Profesor Richard Sharpe z MRC Human Reproductive Sciences Unit v Edinburghu povedal, že výsledky štúdie sú mimoriadne dôležité, pretože poukazujú na to, že hladina hormónu u mužov s rastúcim vekom radikálne klesá a ďalšou dôležitou správou je, že je tu spojenie s metabolickým syndrómom.

Úbytok testosterónu sa prejavuje aj poklesom záujmu o sex, vyskytnúť sa môže porucha stoporenia penisu. Celý tento stav sa nazýva andropauza, ktorú charakterizuje aj strata záujmu o seba a okolie. Výsledkom často býva aj úbytok svalovej hmoty a naberanie na hmotnosti. U niektorých mužov začína klesať hladina testosterónu už vo veku tridsať rokov. Staršie výskumy dokázali, že pokles hladín v ďalších dekádach je až o desať percent. Muž s takýmito problémami by mal navštíviť lekára, najlepšie andrológa, alebo sexuológa či urológa. Hladina hormónov sa dá určiť vyšetrením krvi a následne môže odborník stanoviť liečbu.

Informácie zverejnil internetový portál news.bbc.co.uk.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať