Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Na pokutu za smrť dieťaťa si NsP možno vezme úver

BANSKÁ BYSTRICA 11. júna (WEBNOVINY) - Pokuta milión korún, ktorú dostala zvolenská Nemocnica s poliklinikou (NsP) Vaše zdravie za smrť dvojročnej Miroslavy z Hriňovej spôsobenú chybnou zdravotnou starostlivosťou, bude pre nemocnicu podľa jej riaditeľa Erika Valoviča znamenať veľký problém. "Budeme musieť použiť úver alebo sa pokúsime dohodnúť ...

BANSKÁ BYSTRICA 11. júna (WEBNOVINY) - Pokuta milión korún, ktorú dostala zvolenská Nemocnica s poliklinikou (NsP) Vaše zdravie za smrť dvojročnej Miroslavy z Hriňovej spôsobenú chybnou zdravotnou starostlivosťou, bude pre nemocnicu podľa jej riaditeľa Erika Valoviča znamenať veľký problém. "Budeme musieť použiť úver alebo sa pokúsime dohodnúť na splátkovom kalendári," povedal pre agentúru SITA Valovič. Pripomenul, že NsP Vaše zdravie naďalej nesúhlasí so stanoviskom Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS), že nemocnica neposkytla dieťaťu primeranú zdravotnú starostlivosť podľa zákona. "Proti výsledku dohľadu sme sa odvolali trikrát, výsledky posudkov našich lekárov sú iné, nesúhlasia, že sme porušili lekársku starostlivosť. Systém je však taký, že úradu sa stačí držať jedného znaleckého posudku od jedného lekára. Je iný pohľad, ak sa na nejaký proces pozerá lekár odpredu dozadu ako odzadu dopredu," povedal Valovič. Dodal, že proti výške pokuty sa už neodvolávali, lebo v tom nevidia zmysel. Ak by však NsP prehrala aj spor o náhradu škody s rodičmi zosnulej Miroslavy, podľa Valoviča by bola za to isté potrestaná dvakrát. Pozostalí rodičia už avizovali, že na nemocnicu podajú žalobu.
Napriek tomu, že s väčšinou záverov ÚDZS vedenie zvolenskej NsP nesúhlasí, urobili podľa Valoviča už niekoľko nápravných opatrení. Po audite detského oddelenia sprísnili systém evidencie zdravotných záznamov, vyžadujú tiež detailnejšie záznamy celého liečebného procesu. Riaditeľ tiež vyvodil opatrenia voči primárovi detského oddelenia a ošetrujúcej lekárke, ktorá mala v čase hospitalizácie Miroslavy službu. Tá v súčasnosti pracuje len pod neustálym dohľadom ďalšieho lekára a šesť mesiacov nemôže vykonávať služby. Škodová komisia nemocnice tiež určí prípadný finančný trest pre primára aj lekárku.

Dvojročnú Miroslavu z Hriňovej hospitalizovali vo zvolenskej NsP koncom januára pre zvýšené teploty. V utorok 30. januára ráno ju v kritickom stave previezli do banskobystrickej detskej nemocnice, kde v ten istý deň zomrela. Príčinou smrti bola otrava krvi spôsobená hnisavým zápalom obličiek. ÚDZS ukončil v tomto v prípade dohľad už v marci s tým, že počas hospitalizácie na detskom oddelení NsP Zvolen nebola Miroslave poskytnutá potrebná zdravotná starostlivosť - tamojší lekári jej nezistili správnu diagnózu a následne neposkytli včas účinnú liečbu. Minulý týždeň bolo právoplatne uzavreté aj správne konanie, v ktorom ÚDZS udelil nemocnici miliónovú pokutu. ÚDZS tiež v tomto prípade podal pre neposkytnutie primeranej zdravotnej starostlivosti podľa zákona trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Trestné oznámenie podali aj rodičia Miroslavy.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať