Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Štrnásty júnový deň je Svetovým dňom darcov krvi

BRATISLAVA 11. júna (WEBNOVINY) - Štrnásty júnový deň je každoročne Svetovým dňom darcov krvi (SDDK). Deň je vyjadrením vďaky všetkým dobrovoľným darcom, ktorí pravidelne poskytujú svoju krv tým, čo ju aktuálne potrebujú. Jeho cieľom je aj upozorniť na to, že "červený dar" raz môže potrebovať každý. Pri tejto príležitosti sa bude na bratislavskom ...

BRATISLAVA 11. júna (WEBNOVINY) - Štrnásty júnový deň je každoročne Svetovým dňom darcov krvi (SDDK). Deň je vyjadrením vďaky všetkým dobrovoľným darcom, ktorí pravidelne poskytujú svoju krv tým, čo ju aktuálne potrebujú. Jeho cieľom je aj upozorniť na to, že "červený dar" raz môže potrebovať každý. Pri tejto príležitosti sa bude na bratislavskom Námestí SNP konať vo štvrtok 14. júna akcia, počas ktorej môžu darcovia darovať krv v čase od 14:00 do 18:00. Záujemcovia sa tu budú môcť oboznámiť s aktivitami Slovenského Červeného kríža (SČK), nechať si zmerať telesný tuk, hladinu cholesterolu v krvi a krvný tlak. Pre návštevníkov podujatia je pripravený sprievodný program. Vystúpia osobnosti spoločenského a kultúrneho života, ktoré majú osobné skúsenosti s darovaním krvi. Účasť prisľúbili herec Leopold Haverl, moderátor Štefan Bučko, hudobník Marián Greksa, herec Matej Land a ďalší. V programe vystúpia Robo Papp so skupinou, Detský folklórny súbor Vienok a skupina mladých hudobníkov Rock Kids. Podujatím bude sprevádzať televízny publicista Patrik Herman. Záštitu nad tohtoročným SDDK prevzala prvá dáma SR Silvia Gašparovičová.

Akciu pripravila Národná transfúzna služba SR v spolupráci s SČK, Kanceláriou WHO a mestskou časťou Bratislava - Staré Mesto.

Podľa informácií SČK sa v roku 2006 na Slovensku vykonalo 182 tisíc odberov krvi. Mnohonásobným darcom krvi sa udeľujú diamantové, zlaté, strieborné a bronzové plakety profesora medicíny Jana Janského. V uplynulom roku získali darcovia 221 diamantových, 1 051 zlatých, 3 009 strieborných a 4 056 bronzových plakiet. Najvyššia rada SČK navyše schválila v roku 2006 priznávanie nového, najvyššieho ocenenia pre bezpríspevkových darcov krvi, medailu profesora medicíny Jána Kňazovického, ktorý v roku 1923 ako prvý lekár na Slovensku vykonal krvnú transfúziu. Táto medaila sa po prvý raz udeľovala tento rok mužom, ktorí darovali krv najmenej stokrát a ženám, ktoré darovali krv najmenej osemdesiatkrát. Začiatkom mája, počas osláv Svetového dňa Červeného kríža a Červeného polmesiaca ju dostali ôsmi dobrovoľníci.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Textová Inzercia

Zapper | Fscan - revolučné prístroje

Rieši príčinu väčšiny zdravotných problémov. Záruka kvality a profesionálna podpora zdarma.Môžete ho mať doma aj vy!

Investujte do svojho zdravia

Frekvenčná metóda - rýchla pomoc ku zdraviu! Na všetky vírusy, baktérie, pliesne a parazitov.

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.