Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Ryžou proti cholere

BRATISLAVA 12. júna (WEBNOVINY) - Geneticky modifikovaná ryža by mohla v budúcnosti poskytnúť nové možnosti v očkovaní proti cholere predovšetkým u ľudí v rozvojových krajinách. Vyplýva to z poznatku, že myši pred bakteriálnym hnačkovým ochorením účinne ochránila očkovacia látka z ryže. Informovali o tom japonskí vedci z americkej National Academy ...

BRATISLAVA 12. júna (WEBNOVINY) - Geneticky modifikovaná ryža by mohla v budúcnosti poskytnúť nové možnosti v očkovaní proti cholere predovšetkým u ľudí v rozvojových krajinách. Vyplýva to z poznatku, že myši pred bakteriálnym hnačkovým ochorením účinne ochránila očkovacia látka z ryže. Informovali o tom japonskí vedci z americkej National Academy of Sciences. Očkovaciu látku možno podávať neinjekčne, pričom sa nemusí podobne ako iné vakcíny uchovávať v chlade.

Vedcom z univerzity v Tokiu sa podarilo zmeniť rastlinu ryže tak, aby vo svojich semenách čiastočne produkovala choroboplodné bielkoviny baktérií cholery. Očkovacie bielkoviny pritom nezničia ani agresívne žalúdočné kyseliny. Myši, ktorým vedci podali novú vakcínu, si vytvorili protilátky voči spomínanej bielkovine, čo ich účinne ochránilo pred ochorením. Vedci týmto spôsobom dokázali dostať protilátky priamo do sliznice, cez ktorú prenikajú často do ľudského tela aj baktérie cholery. V tomto prípade ide o neporovnateľnú výhodu oproti zvyčajným očkovacím látkam, pretože tie často na rozhodujúcom mieste nevyvolajú žiadnu odpoveď. Nová očkovacia látka z ryže si dokonca po viac ako jedenapolročnom skladovaní pri izbovej teplote uchováva účinnosť. Jej použitie je preto veľmi vhodné na podávanie ľuďom v rozvojových krajinách, kde sa cholera vyskytuje najčastejšie.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať